21 Ocak 2018
ara
Özel Haber
 
Öne Çıkanlar
 
Yazarlar
İSKENDER KORKUT
Seki Deniz Seki…
KAZIM ÇETİNKAYA
İÇİMİZDEKİ BEYİNSİZLER YÜZÜNDEN BİZİ HELLAK EDER MİSİN ALLAH’IM ?
BAYKAN SARIKAYA
KIYAFETLE KIYAMET YAŞATMAK İSTEDİLER
MUSTAFA IŞILDAK
AV. CELAL KIZILKAYA VE ANILARI

 
Gazeteler
 
Hava Durumu
ADIYAMAN
 
Paylaş  

ÜSTÜN ZEKALI ÇOCUKLAR BİLSEM İLE İCAT ÇIKARTIYOR

6.11.2017

Okullarda eğitim gören üstün zekalı öğrencileri tespit eden Adıyaman Bilim ve Sanat Merkezi (Bilsem) bu öğrencileri yetiştirerek geleceğe taşıyor. 
2016-2017 eğitim öğretim yılında eğitim öğretime başlayan Adıyaman Bilim ve Sanat Merkezi, ikinci eğitim öğretim yılında yine üstün yetenekleri çocukları tespit etmeye başlıyor. Bilim ve Sanat Merkezine bu yıl 13-29 Kasım 2017 tarihleri arasında başvuru süreci başlayacak. Başvuran öğrenciler arasında yapılan sınav ile üstün zekalı öğrenciler tespit edilecek.
Öğrenciler genel yetenek, müzik ve resim alanları olmak üzere 3 yetenek alanında eğitim görece. İlkokul 1., 2. ve 3. sınıf öğrencileri tanılama sınavına girerek barajı geçenler kayıt hakkı kazanıyor.
Kayıt yaptıran öğrenciler ortaöğretim son sınıfa kadar buradaki imkanlardan yararlanıyor.
Adıyaman Bilsem’de öğrenciler kendi okullarından sonra buraya gelerek bireyselleştirilmiş, farklılaştırılmış ve zenginleştirilmiş çerçeve programlarına uygun olarak etkinliklere ve proje faaliyetlerine katılıyor. Tecrübeli ve uzman eğitim kadrosuyla öğrencilere yönelik destek eğitimi veriliyor.
Öğrenciler ilk olarak uyum programına alınarak Bilsem’i tanıyor. Daha sonra destek eğitim programı ile öğrenciler ortaokula geçene kadar 4-10’ar kişilik gruplar halinde temel davranışları geliştirmek amacıyla belirli modülleri geçerek programı tamamlıyor. Bireysel yetenekleri fark ettirici programı ile öğrencilerin yeni fikirlerini öne çıkaran ve bireysel farklılıklarıyla ilgili disiplinlere yönelik yeteneklerini ortaya koyan 2-6’şar kişilik gruplardan oluşan program yapılıyor. Özel yetenekleri geliştirici program ile öğrencinin ilgi ve yetenekleri doğrultusunda herhangi bir disiplinde derinlemesine veya ileri düzeyde bilgi, beceri ve davranış kazanmalarının sağlandığı 2-6’şar kişilik gruplardan oluşan program uygulanıyor.
Son olarak öğrencinin ilgi, yetenek ve tercihlerine göre danışman öğretmenle birlikte bireysel olarak proje üretme çalışmalarının yapıldığı proje üretimi ve hazırlama programı uygulanıyor.
Adıyaman Milli Eğitim Müdürü Mete Kızılkaya, Bilsem Okul Aile Birliği Başkanı olan Sağlık Müdürü Erdoğan Öz, Milli Eğitim Müdürlüğü Özel Eğitim Şube Müdürü Hamza Çelenk atölyeleri gezerek Okul Müdürü Fuat Tokur’dan bilgi aldı.
Milli Eğitim Müdürü Mete Kızılkaya, Bilsem’in şuan 157 öğrencisinin olduğunu belirterek, seramik atölyesi, ahşap atölyesi, kültürel değerler/proje ofisi, origami-krigami atölyesi, Z-kütüphane, akıl oyunları atölyesi, matematik sınıfı, görsel sanatlar atölyesi, müzik atölyesi, planetaryum, fen laboratuarı, sosyal bilgiler atölyesi, robotik atölyesi, optik odası, düşün atölyesi, konser salonu, drama atölyesi, söyleşi odası ve teknoloji müzesinde bu öğrencilerin eğitim gördüğünü kaydetti.
Mete Kızılkaya, “Adıyaman Bilim ve Sanat Merkezi 3 yıl önce kuruldu ancak 2016-2017 eğitim yılında öğrenci eğitime başladı. Şuan 157 olan öğrenci sayısı bu yılki tanımlama sürecinden sonra sayı 200’ü geçecek. Bilsem yüzde 2’lik üstün zekalı kesime hitap ediyor. Buradaki öğrencilerimiz ders dışında kalan zamanlarını buradaki atölyelerde geçiriyor. Öğrenciler kendi atölyelerini seçebiliyorlar. Sadece merkezdeki değil, ilçelerdeki çocuklarımızda buradan faydalanabiliyor. Tüm sınıf öğretmenlerimize buranın tanıtımları yapılarak zeki olan öğrencilerin tespiti sağlanacak. Burada uluslar arası projeler yapılıyor. Eskiden ‘icat çıkarma’ derlerdi, biz şimdi ‘icat çıkaracak’ çocukları bulmaya çalışıyoruz. Türkiye’de ki bilim ve sanat merkezleri içerisinde sadece Adıyaman Bilim ve Sanat Merkezinde seramik ve ahşap atölyesi var” dedi.
Adıyaman Bilim ve Sanat Merkezi Okul Aile Birliği Başkanı Erdoğan Öz ise, “Adıyaman Bilsem, Türkiye’de ki diğer Bilsem’leri kıskandıracak ve onlara örnek olacak fiziksel koşullara sahip. Öğrencilerimiz okul dışı zamanlarda çok farklı alanlarda eğitim alıyorlar. Çocuklar keyifle, çok büyük başarılar elde etmeye çalışıyorlar. Burayı tüm velilerin görmesi gerekiyor. Bilsem’i bu aşamaya getiren tüm yetkililere teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Bu haber 266 defa okundu.

Yazan :

Kaynak :

Henüz Bu Habere Yorum Yapılmamış Yorum Yaz
 
Diğer Haberler
151 BİN 503 ÖĞRENCİ KARNE SEVİNCİ YAŞADI
BESNİ DE BİR ÖĞRENCİ BİN HAYAT PROJESİ START ALDI
ÖĞRENCİLER HASTA ÇOCUKLARA MORAL VERDİ
VALİ KALKANCI BİRİNCİ ÖNCELİKLERİ EĞİTİM
ALTINŞEHİR ANADOLU LİSESİ TÜRKİYE BİRİNCİSİ
OKUL KÜTÜPHANESİ İÇİN KİTAP KAMPANYASI BAŞLATILDI
VELİLERE HER HAFTA BİR SEMİNER
İLKOKUL ÖĞRENCİLERİNE YAŞAMA YOL VER PROJESİ
KÖY OKULU ÖĞRENCİLERİ İNOVASYON MERKEZİNİ GEZDİ
YAZAR ÇINAR ARIKAN OKUL ÖĞRENCİLERİYLE BULUŞTU
 
 
Trafik Kazaları
Yerel
Asayiş
Kültür Ve Sanat
İlçelerimiz
Özel Haber
Günün Haberi
Eğitim
Sağlık
Son Dakika
Politika
Spor
Gundem
Yaşam

 Adıyaman Haber |Gölbaşı Haber |Kahta Haber|Besni Haber|Gerger Haber|Samsat Haber|Adıyaman Resimleri|Yazarlar
SİTEMİZDE YAYINLANAN KÖŞE YAZILARINDAN VE YORUMLARDAN YAZARLAR VE YORUMCULAR SORUMLUDUR SİTEMİZ HİÇ BİR ŞEKİLDE SORUMLULUK KABUL ETMEMEKTEDİR
SİTEMİZ BASIN-YAYIN AHLAK VE İLKELERİNE UYMAYI TAAHÜT EDER
haberinrotasi.com Copyright © 2011 Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz ve Kaynak Gösterilemeden Yayınlanamaz. birajans.biz