19 Ocak 2018
ara
Özel Haber
 
Öne Çıkanlar
 
Yazarlar
İSKENDER KORKUT
Seki Deniz Seki…
KAZIM ÇETİNKAYA
İÇİMİZDEKİ BEYİNSİZLER YÜZÜNDEN BİZİ HELLAK EDER MİSİN ALLAH’IM ?
BAYKAN SARIKAYA
KIYAFETLE KIYAMET YAŞATMAK İSTEDİLER
MUSTAFA IŞILDAK
AV. CELAL KIZILKAYA VE ANILARI

 
Gazeteler
 
Hava Durumu
ADIYAMAN
 
Paylaş  

BÖLGEDE İLK KEZ DAMAR YAKILMASI İŞLEMİ ADIYAMAN DA

7.11.2017

Adıyaman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi İç Hastalıkları ve Gastroenteroloji Uzmanı Dr. Sezgin Barutçu tarafından bölgede ilk defa uygulanan bir yöntemle bir barsak kanaması başarılı bir şekilde durdurularak hasta olası bir ameliyattan kurtarıldı.
Adıyaman’da yaşayan 61 yaşındaki bir bayan hasta sağ tarafında başlayan uyuşma şikaayeti ile Adıyaman Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne başvurdu. İnme tanısı konularak Nöroloji kliniğine yatırılıp uygun tedavisi başlandı. Klinikte tedavisi devam ederken barsak kanaması geçiren hastanın, yapılan tetkikler sonucunda kalın bağırsakta artere bağlı kanama olduğu tespit edildi. Bölgede ilk defa yapılan hot biyopsi koagülasyon (damar yakılması) işlemiyle kanama durdurularak kontrol altına alındı. Hastaya uygulanan operasyonu açıklayan Adıyaman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi İç Hastalıkları ve Gastroenteroloji Bölümü Doktoru Uzm. Dr. Sezgin Barutçu, "61 yaşındaki bayan hastamıza barsak kanaması nedeniyle yaptığımız kolonoskopi işleminde çok uzun uğraşlar sonucunda kolonda oldukça nadir görülen dieulafoy lezyonu’ olarak tabir edilen bir arter kanaması olduğunu tespit ettik. Bu lezyon aslında daha çok mide de görmeye alışık olduğumuz bir hastalıktır. Tüm barsak kanamalarının yüzde 1 ‘ini oluşturan bu lezyonun kalın bağırsakta görülme oranı da yüzde 2 gibi oldukça azdır. Hastamızın toplamda 6 ünite kan ihtiyacı gerektirecek kadar kanaması oldu. Şeker hastalığı, kalça apsesine bağlı yoğun enfeksiyon ve yeni geçirilen inme nedeniyle hastamızın durumu oldukça riskliydi. Bununla birlikte yeni geçirilen inme nedeniyle kan sulandırıcı ilaç kullanmak zorunda olması hastamızı hem tekrar kanama riski açısından hem de gerekebilecek bir ameliyat açısından daha riskli bir konuma getirmekteydi. Biz de hastamızın mevcut durumunu göz önünde bulundurarak hastamıza ameliyatsız bir çözüm üretmeye çalıştık. Elimizdeki şartları da göz önünde bulundurarak kalın bağırsakta bulunan iki damar, damar yakılması yöntemiyle başarılı bir şekilde yakarak kanamayı kontrol altına aldık. Bu lezyonun kalın barsak tipinde dünyada daha önce çok nadir kullanılmış olan bu yöntemi hastamıza başarılı bir şekilde uyguladık. Hastamızı bu sayede ek hastalıklarından dolayı kendisi açısından oldukça riskli olabilecek bir ameliyattan kurtarmış olduk’’ şeklinde konuştu.
Hastane olarak önemli bir operasyonu gerçekleştirmenin sevincini yaşadıklarını ifade eden Adıyaman Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yöneticisi Doç. Dr. Fatih Doğan, “Hastane olarak gerek branşlarında uzman hekimlerimiz, hastane çalışanlarımız ve modern cihazlarımızla sadece Adıyaman halkına değil, bölgemize ve farklı illerden gelen hastalarımıza hizmet vermeye devam ediyoruz. Hastanemiz bünyesinde bir biri ardına önemli operasyonlara imza atarken son olarak hastanemiz hekimlerinden Uzm. Dr. Sezgin Barutçu tarafından bölgede ilk defa uygulanan başarılı bir operasyon yapılmıştır. Başarılı operasyona imza atan hekimimize ve ekibine teşekkür ediyorum" diye konuştu.

Bu haber 461 defa okundu.

Yazan :

Kaynak :

Henüz Bu Habere Yorum Yapılmamış Yorum Yaz
 
Diğer Haberler
SAĞLIKTA İKİ ADIYAMANLIYA ÖNEMLİ GÖREV
YARALIYA İLK MÜDAHALE TESADÜFEN GEÇEN SAĞLIKÇIDAN
İLK DEFA ÇOCUK GASTROENTEROLOJİSİ UZMANI ATANDI
ADIYAMAN A GÖZ BANKASI KURULUYOR
ADIYAMAN DA KOPAN KOLU HASTANEYE YETİŞTİRME TELAŞI
DOKTOR GÜL 112 BAŞHEKİMLİLİĞİNE ATANDI
ADIYAMAN DA EKT CİHAZI KULLANILMAYA BAŞLANDI
BAĞIŞ: HER HASTALIK GENETİKTİR
SAĞLIKTA YENİLİKLERE İMZA ATILIYOR
ERDOĞAN ÖZ AŞININ ÖNEMİNDEN BAHSETTİ
 
 
Trafik Kazaları
Yerel
Asayiş
Kültür Ve Sanat
İlçelerimiz
Özel Haber
Günün Haberi
Eğitim
Sağlık
Son Dakika
Politika
Spor
Gundem
Yaşam

 Adıyaman Haber |Gölbaşı Haber |Kahta Haber|Besni Haber|Gerger Haber|Samsat Haber|Adıyaman Resimleri|Yazarlar
SİTEMİZDE YAYINLANAN KÖŞE YAZILARINDAN VE YORUMLARDAN YAZARLAR VE YORUMCULAR SORUMLUDUR SİTEMİZ HİÇ BİR ŞEKİLDE SORUMLULUK KABUL ETMEMEKTEDİR
SİTEMİZ BASIN-YAYIN AHLAK VE İLKELERİNE UYMAYI TAAHÜT EDER
haberinrotasi.com Copyright © 2011 Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz ve Kaynak Gösterilemeden Yayınlanamaz. birajans.biz