19 Ocak 2018
ara
Özel Haber
 
Öne Çıkanlar
 
Yazarlar
İSKENDER KORKUT
Seki Deniz Seki…
KAZIM ÇETİNKAYA
İÇİMİZDEKİ BEYİNSİZLER YÜZÜNDEN BİZİ HELLAK EDER MİSİN ALLAH’IM ?
BAYKAN SARIKAYA
KIYAFETLE KIYAMET YAŞATMAK İSTEDİLER
MUSTAFA IŞILDAK
AV. CELAL KIZILKAYA VE ANILARI

 
Gazeteler
 
Hava Durumu
ADIYAMAN
 
Paylaş  

112 EKİPLERİNDEN DUYARSIZ SÜRÜCÜLERE ÇAĞRI

13.11.2017

Adıyaman’da hasta ve yaralıların umudu olan 112 personelleri, vakaların ihbarından ulaşım ve hastane müdahalesine kadar bir çok alanda sıkıntı ile karşılaşıyor. Siren ve araç lambasına rağmen yol vermeyen araçlardan ve hatalı parklardan şikayetçi olan ekipler, asılsız ihbarlar ve sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin de son bulmasını istiyor.
Adıyaman Sağlık Müdürlüğü bünyesinde görev yapan 112 Acil Sağlık ekipleri, ücretsiz telefon hatlarına yapılan ihbarların ardından zaman kaybetmeden olay yerine doğru yola çıkıyor. Yapılan asılsız ihbarlar nedeniyle zaman zaman sıkıntı yaşayan ekipler, hatalı araç parkları nedeniyle de zor anlar yaşıyor. Zamanla yarışan ekipler, yol vermeyen sürücüler nedeniyle hasta veya yaralıya daha erken müdahale etme şansını kaybedebiliyor. Ekipler vakaya müdahale anında ise hasta ve yaralı yakınlarının kendilerine uyguladığı şiddet ve sergiledikleri yanlış tavırlar ile karşılaşabiliyor.

Duyarsız sürücülere çağrı
İl Ambulans Servisi Başhekimi Osman Külüçkelep, yaralı ve hastaların gerekli tıbbi müdahalenin yapılabilmesi için en yakın hastaneye yetiştirmek amacıyla görev yaptıklarını hatırlatarak, yol kenarına hatalı araç park edenler ve bazı sürücülerin yol vermemesinden dolayı istenilen zamanda vakaya müdahale edemediklerini kaydetti. Sürücülerden sağlık ekiplerine yardımcı olmalarını isteyen Başhekim Külüçkelep, sağlık ekiplerini yanlış yönlendiren ya da vaktini çalan asılsız ihbarlardan da şikayetçi oldu.
2017 yılı içerisinde 700 bin çağrı geldiğini, bu çağrılardan sadece 40 bininin gerçek olduğunu kaydetti. Külüçkelepçe, “ İl ambulans servisimize bağlı ekipler canla ve başla 7/24 çalışıp halkımıza hizmet etmektedir ancak ekiplerimiz vakaya ulaşımda zaman zaman ambulanslarımıza yol verilmesiyle ilgili ciddi problemler yaşıyorlar. Ekiplerimiz uygunsuz yere park eden araçlarla ilgili problem yaşıyorlar. Hatalı araç parklarından dolayı manevra kısıtlılığı yaşanıyor.Bu durumlar vakaya ulaşımda problemler oluşturuyor. Ekiplerimiz olay yerine vardıklarında hasta ve yakınları ekiplerimize bazen olumsuz tavırlar sergileye biliyorlar. Bu konudan dolayı halkımızdan rica ediyoruz, ekiplerimiz halka hizmet için çalışıyor olay yerine vardıklarında sitem etmek yerine, zorluk çıkartmak yerine ekiplerimize yardımcı olurlarsa hem hizmet kalitesi yükselecek hem hastalarına yapılan müdahaleler iyileşecek ve ekiplerimizin de moral ile motivasyonları iyi olacaktır. Asılsız çağrı konusunu 112’nin gereksiz yere aranarak meşgul edilmemesi konusunu gündeme getirmek istiyoruz. 112’nin acil hasta dışında aranmaması önem arz ediyor.2017 yılının ilk 10 ayı itibariyle 700 bin civarında bir çağrı aldık, bunların sanırım 40 bin civarı gerçek vaka geriye kalanlar asılsız çağrılar teşkil ediyor. Halkımızdan ricamız acil hasta dışında 112’yi meşgul etmemeleridir" diye konuştu.

Bu haber 251 defa okundu.

Yazan :

Kaynak :

Henüz Bu Habere Yorum Yapılmamış Yorum Yaz
 
Diğer Haberler
SAĞLIKTA İKİ ADIYAMANLIYA ÖNEMLİ GÖREV
YARALIYA İLK MÜDAHALE TESADÜFEN GEÇEN SAĞLIKÇIDAN
İLK DEFA ÇOCUK GASTROENTEROLOJİSİ UZMANI ATANDI
ADIYAMAN A GÖZ BANKASI KURULUYOR
ADIYAMAN DA KOPAN KOLU HASTANEYE YETİŞTİRME TELAŞI
DOKTOR GÜL 112 BAŞHEKİMLİLİĞİNE ATANDI
ADIYAMAN DA EKT CİHAZI KULLANILMAYA BAŞLANDI
BAĞIŞ: HER HASTALIK GENETİKTİR
SAĞLIKTA YENİLİKLERE İMZA ATILIYOR
ERDOĞAN ÖZ AŞININ ÖNEMİNDEN BAHSETTİ
 
 
Trafik Kazaları
Yerel
Asayiş
Kültür Ve Sanat
İlçelerimiz
Özel Haber
Günün Haberi
Eğitim
Sağlık
Son Dakika
Politika
Spor
Gundem
Yaşam

 Adıyaman Haber |Gölbaşı Haber |Kahta Haber|Besni Haber|Gerger Haber|Samsat Haber|Adıyaman Resimleri|Yazarlar
SİTEMİZDE YAYINLANAN KÖŞE YAZILARINDAN VE YORUMLARDAN YAZARLAR VE YORUMCULAR SORUMLUDUR SİTEMİZ HİÇ BİR ŞEKİLDE SORUMLULUK KABUL ETMEMEKTEDİR
SİTEMİZ BASIN-YAYIN AHLAK VE İLKELERİNE UYMAYI TAAHÜT EDER
haberinrotasi.com Copyright © 2011 Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz ve Kaynak Gösterilemeden Yayınlanamaz. birajans.biz