21 Ocak 2018
ara
Özel Haber
 
Öne Çıkanlar
 
Yazarlar
İSKENDER KORKUT
Seki Deniz Seki…
KAZIM ÇETİNKAYA
İÇİMİZDEKİ BEYİNSİZLER YÜZÜNDEN BİZİ HELLAK EDER MİSİN ALLAH’IM ?
BAYKAN SARIKAYA
KIYAFETLE KIYAMET YAŞATMAK İSTEDİLER
MUSTAFA IŞILDAK
AV. CELAL KIZILKAYA VE ANILARI

 
Gazeteler
 
Hava Durumu
ADIYAMAN
 
Paylaş  

ADIYAMAN TURİZMİNE BÜYÜK ÖDENEK

13.11.2017

Adıyaman’da Turizm Sektörünün Canlandırılması Projesi ile Adıyaman turizmine 7.7 milyon Euro'luk destek sağlanacak.
Adıyaman’da Turizm Sektörünün Canlandırılması Projesi ile Adıyaman ilinin sosyal ve ekonomik kalkınmasına katkı sağlayarak, Adıyaman’da ki turizm sektörü faaliyetlerini rekabetçi bir yapıya kavuşturmak amaçlanıyor.
AB’nin sağlamış olduğu fonlardan IPA’nın (Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı) alt bileşeni olan Rekabetçi Sektörler Programı kapsamında Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından 2007-2009 birinci proje teklif çağrısında ilan edilen hibe duyurusuna Adıyaman Valiliği (İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü) ile ODTÜ ortaklığında hazırlanan ve 2009 yılında başarılı bulunan bir projesidir. Adıyaman’da Turizm Sektörünün Canlandırılması Projesinin amacı, Adıyaman ilini turizm sektöründe daha rekabetçi bir seviyeye taşıyarak ilin sosyal ve ekonomik kalkınmasına katkı sunmaktır.
Proje kapsamında yapılacak çevre düzenleme projeleri ile Adıyaman’a 9 adet yeni destinasyon kazandırılması, promosyon faaliyetleri ile senelik 30 bin turist artışı sağlanması hedefleniyor. 33 Ay sürede tamamlanması beklenen projenin toplam bütçesi 7.7 Milyon Euro olduğunu belirten Adıyaman Valisi Nurullah Naci Kalkancı, “Proje sonucunda turist başına ortalama 1,2 olan geceleme sayısının 4’e yükseltilmesi, turizmden elde edilen gelirin arttırılması beklenmektedir. Projenin yürütücüsü Adıyaman Valiliği’dir. Adıyaman’da Turizm Sektörünün Canlandırılması projesinin dört adet alt bileşeni bulunmaktadır.
Kültür ve Turizm Bakanlığı ile ODTÜ arasında imzalanan 03.03.2008 tarihli protokol kapsamında hazırlanan ‘Kommagene Nemrut Koruma Geliştirme Programı’ çalışmaları sonucu Adıyaman’da 15 alan (Nemrut Dağı Tümülüsü, Arsemia Antik Kenti, Yenikale, Karakuş Tümülüsü, Cendere Köprüsü, Derik Kutsal Alanı, Perre Antik Kenti, Haydaran Kaya Kabartması ve Mezarları, Palanlı Mağarası, Adıyaman Kent Merkezi, Turuş Kaya Mezarları, Atmalı Kaya Mezarları, Sofraz Tümülüsleri, Eski Besni ve Kızılin Köprüsü) tespit edilmiştir. Bu alanlardan Nemrut Dağı Tümülüsü çevre düzenleme projesi Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından, Perre Antik Kenti çevre düzenleme projesi ise İl Özel İdaresi tarafından ihale edilmiş ve çalışmalar bitirilmiştir. Adıyaman Kent Merkezi’nde ise Adıyaman Belediyesi’nin çalışmaları devam etmektedir. Sofraz Tümülüsleri, Derik Kutsal Alanı ve Atmalı Kaya Mezarları’nın mülkiyet sorunu olduğu için proje kapsamı dışında tutulmuştur.
Geriye kalan 9 alan için çevre düzenleme projeleri hazırlanarak yaklaşık maliyetler hesaplanmıştır. Bu 9 alan Arsemia Tarihi Ören Yeri, Tarihi Roma (Cendere) Köprüsü, Karakuş Tümülüsü, Kızılin-Göksu Nehri, Palanlı Vadisi Palanlı Mağarası, Eski Besni Ören yeri, Turuş Kaya Mezarları, Kocahisar Köyü Yeni Kale, Taşgedik Köyü’nden oluşmaktadır” dedi.
Bu projelerin tamamının uygulanması bu proje kapsamda finanse edilecektir. Ayrıca kent merkezinde tüm bu çalışmaların odağı olacak aynı zamanda sergi ve gösteri amaçlı olarak kullanılmak üzere K-ODAK (Kommagene Odak) binası inşa edilecektir.
Vali Kalkancı, “UNESCO Kültür Mirası Listesinde bulunan Nemrut Dağı Tümülüsü ile Adıyaman önemli bir turizm kenti özelliği taşımaktadır ancak Nemrut’u ziyaret eden yıllık ortalama 70.000 turist son yirmi yıldır artış göstermemiştir. Adıyaman’da Turizm Sektörünün Canlandırılması Projesi Adıyaman’ın turizm alanında hak ettiği noktaya ulaşmasında önemli bir araç olup tüm çalışmaların 2018 yılında ihale edilerek ivedilikle başlatılması hedeflenmektedir” diye konuştu.
Önceki gün Adıyaman’ı ziyaret eden Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü ve Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürü Dr. Oğuz Hamşioğlu ve Adıyaman Valisi Nurullah Naci Kalkancı arasında proje ödeneği hibe sözleşmesi imzalamıştı.

Bu haber 343 defa okundu.

Yazan :

Kaynak :

Henüz Bu Habere Yorum Yapılmamış Yorum Yaz
 
Diğer Haberler
ADIYAMAN DAN AFRİNE ASKERİ SEVKİYAT
MUHTARLAR MİLLETVEKİLLERİNİ AĞIRLADI
AK PARTİ TAM KADRO BASINLA BULUŞTU
SINIRA TANK SEVKİYATI SÜRÜYOR
ADIYAMAN KÜLTÜRÜNÜ BUGÜNLERE TAŞIYANLARA JEST
ADIYAMAN DA KAMU YATIRIMLARI TÜM HIZIYLA SÜRÜYOR
HEM DERTLERİNİ DİNLEDİ, HEM KARNELERİNİ DAĞITTI
SURİYELİ ÇOCUKLARIN KARNE SEVİNCİ
BELEDİYEDEN HASTANEDE TEMİZLİK ÇALIŞMASI
KAR YAĞIŞI NEDENİYLE ARAÇLAR YOLDA MAHSUR KALDI
 
 
Trafik Kazaları
Yerel
Asayiş
Kültür Ve Sanat
İlçelerimiz
Özel Haber
Günün Haberi
Eğitim
Sağlık
Son Dakika
Politika
Spor
Gundem
Yaşam

 Adıyaman Haber |Gölbaşı Haber |Kahta Haber|Besni Haber|Gerger Haber|Samsat Haber|Adıyaman Resimleri|Yazarlar
SİTEMİZDE YAYINLANAN KÖŞE YAZILARINDAN VE YORUMLARDAN YAZARLAR VE YORUMCULAR SORUMLUDUR SİTEMİZ HİÇ BİR ŞEKİLDE SORUMLULUK KABUL ETMEMEKTEDİR
SİTEMİZ BASIN-YAYIN AHLAK VE İLKELERİNE UYMAYI TAAHÜT EDER
haberinrotasi.com Copyright © 2011 Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz ve Kaynak Gösterilemeden Yayınlanamaz. birajans.biz