15 Kasim 2018
ara
Özel Haber
 
Öne Çıkanlar
 
Yazarlar
İSKENDER KORKUT
Seki Deniz Seki…
KAZIM ÇETİNKAYA
DÜNYA DÖNMEYE DEVAM EDERKEN, NEREDE BİZİM DÜNYAMIZ?
BAYKAN SARIKAYA
KIYAFETLE KIYAMET YAŞATMAK İSTEDİLER
MUSTAFA IŞILDAK
SAFRANBOLU VE GERGER KANYONLARI

 
Gazeteler
 
Hava Durumu
ADIYAMAN
 
Paylaş  

ERDOĞAN ÖZ AŞININ ÖNEMİNDEN BAHSETTİ

20.11.2017

Adıyaman İl Sağlık Müdürü Erdoğan Öz, aşılamanın önemini açıklayarak aşılanmayan birkaç çocuğun toplumda salgın çıkmasına neden olabileceğini vurguladı.
Sağlık Bakanlığı tarafından yürütülmekte olan ulusal aşı programı kapsamında Adıyaman’da da aşılama hizmeti sunulduğunu belirten Müdür Erdoğan Öz, “Amacımız aşı ile korunabilir hastalıkların ortaya çıkmasını, bu hastalıklardan kaynaklanan sakatlıkları ve ölümleri önlemektir. Bu şekilde hem aşılanan çocuklarımız hem de toplum bireyleri hastalıklardan korunmaktadır. Aşılanmayan birkaç çocuk toplumda salgın çıkmasına neden olabilir” dedi.
2016-2017 eğitim öğretim döneminde il merkezi ve ilçelerinde bulunan 1.sınıf öğrencilerine 5 bin 970 KKK, 10 bin 812 DaBT-İPA ve 8.sınıf 10 bin 862 TD aşısı yapıldığını söyleyen Müdür Erdoğan Öz, “İlköğretim 1. sınıfta öğrenim gören öğrencilere DaBT-İPA (dörtlü karma) ve KKK (kızamık-kızamıkçık-kabakulak) aşıları uygulanacaktır.
Anasınıfında KKK aşısı uygulanmış olan çocuklara ilköğretim 1. sınıfta KKK aşısı uygulanmayacak, sadece DaBT-İPA aşısı uygulanacaktır. Ana sınıfında KKK aşısı uygulanmış çocukların, aşı günü, aşı kartlarını yanlarında bulundurmaları gerekmektedir.
DaBT-İPA aşısı difteri, boğmaca, tetenoz ve çocuk felci, KKK aşısı ise kızamık, kızamıkçık ve kabakulak hastalıklarından korumaktadır.
8. sınıfta öğrenim gören öğrencilere Td (tetanoz-difteri) aşısı uygulanacaktır. Bu aşılar pekiştirme dozları olup bebeklik döneminde uygulanan aşıların sağladığı bağışıklığın güçlendirilmesi ve koruyuculuk süresinin uzatılması amacıyla uygulanmaktadır.
Difteri, boğmaca, tetanoz ve çocuk felci ağır seyreden sıklıkla ölümle sonuçlanan hastalıklardır. Kızamık yakın tarihte dünya üzerinde salgınlar yapmış, ülkemizde de aşı öncesi dönemde çok sayıda ölüm ve sakatlıklara yol açmıştır. Günümüzde aşılama sayesinde nadir görülmektedir. Aşılama oranları düşen ülkelerde salgınlar görülmektedir. Kabakulak menenjit, kısırlık ve sağırlık gibi ciddi sonuçlara, kızamıkçık ise beyin, eklem ve testis iltihabı ile sakat doğumlara neden olabilmektedir.
Aşılar güvenli ürünlerdir. Aşı yan etkilerinin çoğu hafif ve geçici yan etkilerdir. Aşılanan çocuklarda, hafif ateş, huzursuzluk, hafif bir döküntü, aşı uygulanan yerde kızarıklık, hassasiyet ve ağrı olabilir. Aşılama sonrasında istenmeyen bir etki görüldüğünde hekiminize başvurunuz. Çocuğunuzda, aşılanmaya engel olabilecek bir durum var ise sınıf öğretmenine bilgi veriniz. Çocuğunuzun, aşı uygulama gününde herhangi bir sebeple okulda bulunmaması durumunda, aile hekimliği birimine başvurarak aşılanmasını sağlayınız. 2016-2017 eğitim öğretim döneminde Adıyaman il merkezi ve ilçelerinde bulunan 1.sınıf öğrencilerine 5 bin 970 KKK, 10 bin 812 DaBT-İPA ve 8.sınıf öğrencilerine 10 bin 862 TD aşısı yapılmıştır” ifadelerini kullandı.

Bu haber 636 defa okundu.

Yazan :

Kaynak :

Henüz Bu Habere Yorum Yapılmamış Yorum Yaz
 
Diğer Haberler
YARALIYA ULAŞMAK İÇİN DAĞLARI TEPELERİ AŞTILAR
SERTİFİKALI YOĞUN BAKIM HEMŞİRELİK KURSU SONA ERDİ
KADIN DOĞUM POLİKLİNİĞİNDE GECE UYGULAMASI
KORNEA BANKASI HASTALARIN GÖRME UMUDU OLDU
ADIYAMAN DA KBRN EĞİTİMİ VERİLDİ
BAŞKAN BARUTÇU MAZBATASINI TESLİM ALDI
EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİNDE TOPLU AÇILIŞ
İLK KEZ PANKREAS KANSERİ AMELİYATI YAPILDI
SMA HASTALARI REÇETEDEKİ İBARE SORUNUNU AŞMAK
SAĞLIK MÜDÜRÜ ÖZ MEVSİM SICAKLARINA DİKKAT ÇEKTİ
 
 
Trafik Kazaları
Yerel
Asayiş
Kültür Ve Sanat
İlçelerimiz
Özel Haber
Günün Haberi
Eğitim
Sağlık
Son Dakika
Politika
Spor
Gundem
Yaşam

 Adıyaman Haber |Gölbaşı Haber |Kahta Haber|Besni Haber|Gerger Haber|Samsat Haber|Adıyaman Resimleri|Yazarlar
SİTEMİZDE YAYINLANAN KÖŞE YAZILARINDAN VE YORUMLARDAN YAZARLAR VE YORUMCULAR SORUMLUDUR SİTEMİZ HİÇ BİR ŞEKİLDE SORUMLULUK KABUL ETMEMEKTEDİR
SİTEMİZ BASIN-YAYIN AHLAK VE İLKELERİNE UYMAYI TAAHÜT EDER
haberinrotasi.com Copyright © 2011 Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz ve Kaynak Gösterilemeden Yayınlanamaz. birajans.biz