21 Ekim 2018
ara
Özel Haber
 
Öne Çıkanlar
 
Yazarlar
İSKENDER KORKUT
Seki Deniz Seki…
KAZIM ÇETİNKAYA
MERHAMETİN OLMADIĞI YERDE İNSAN YOKTUR
BAYKAN SARIKAYA
KIYAFETLE KIYAMET YAŞATMAK İSTEDİLER
MUSTAFA IŞILDAK
SAFRANBOLU VE GERGER KANYONLARI

 
Gazeteler
 
Hava Durumu
ADIYAMAN
 
Paylaş  

BAŞKANLAR ÜRETİCİLERİN MAĞDURİYETİNİ DİLE GETİRDİ

11.1.2018

Adıyaman ve Kahta Ziraat Odası Başkanları ithalatta yapılan vergi indiriminden dolayı üreticilerin mağdur olduğunu dile getirdi.
Adıyaman Ziraat Oda Başkanı Salih Şahan ve Kahta Ziraat Odası Başkanı Rüştü Turanlı, sarmalık tütün ile ilgili sıkıntıları TBMM Başkan Vekili Ahmet Aydın ve Adıyaman milletvekillerine, Gıda Tarım ve Hayvancılık Müsteşarı Hadi Tunç’a ise üreticilerin sorunlarını aktardı.
Son dönemlerde bazı tarım ürünlerinin ithalatında vergi oranlarının kaldırılması veya düşürülmesi bölge çiftçilerini derinden etkilediğini belirten Kahta Ziraat Odası Başkanı Rüştü Turanlı, özellikle, bölgemizde geniş ekim alanına sahip bakliyat ürünlerinde verginin sıfırlanması nedeniyle çiftçilerin rahatsız olduğunu söyledi.
Özellikle girdi artışlarındaki olumsuzluklardan dolayı üreticilerimizin ithal ürünlerle rekabet etme şansı oldukça zayıfladığını belirten Kahta Ziraat Odası Başkanı Fatin Rüştü Zorlu Turanlı, “İthalat daha karlı oluyor diye ithal etme politikası, gelecekte üreticilerimizin üretim yapmaktan vazgeçmesine ve ülke olarak tarım ürünlerinde dışa bağımlılığı arttırmaktan başka bir işe yaramayacaktır. Bu nedenlerle ileriki yıllarda Yemeklik Dane Baklagil (nohut, mercimek gibi) ekim alanlarındaki daralma daha da artacaktır. Buna benzer olarak İlimizde son yıllarda dikimi yapılan badem yetiştiriciliğini örnek verecek olursak, Adıyaman ve ilçelerindeki üreticilerimiz, son yıllarda dikimini yaptıkları badem alanlarıyla Türkiye’de ilk sırayı almıştır. Özellikle Kahta Badem Birliğinin girişimleriyle, yörede üretilen bademler ‘Kahta Bademi’ olarak patent almıştır. Sivil toplum kuruluşları ve devlet desteğiyle badem ekim alanlarımızı, ‘Cumhuriyetimizin 100. Yılında 100 bin dekar’ sloganıyla, daha da arttırmayı hedefliyoruz” dedi.
Başkan Turanlı konuşmasının devamında, “Orman Bakanlığımızın 15 yıl düşük faizli krediyi kaldırması ve özellikle İthal Bademde yüzde 43,2 olan verginin yüzde 15’e düşürülmesi üreticilerimizi mağdur edecektir. Çünkü ithalatçı kilogram başına 3 dolar (11,31 TL) vergi öderken, vergi indiriminden sonra 1 dolar (3.77 TL) vergi ödeyerek bademi yurt içine çekecektir. İthaldeki verginin düşürülmesi ile şimdiden 33 TL/kg olan fiyatlar, 25.40 TL/kg’a kadar gerilemiş durumdadır. Yani verginin üreticilerimize zararı şimdiden 2 dolar (7.60 TL/kg) civarındadır. Sadece ithalatçı tüccarları zenginleştirecek bu uygulamayı kabul etmemiz mümkün değildir. Çiftçilerimizin kendi imkanları veya banka destekleriyle zor şartlar altında, bin bir emekle kurulan badem alanları tam verim çağındayken, üreticilerimizi derinden üzmüştür. Badem üretiminde girdilerimiz yüksek olduğundan bu fiyatla rekabet şansımız kalmaz ve yeni bahçeler kuramayız. Bunun sonucunda bademde dışa olan bağımlılığımız devam eder. Bu nedenlerle badem ve ceviz gibi ürünlerin vergi kapsamından acilen çıkarılması gerekmektedir. Diğer taraftan bu uygulama Ekonomi Bakanlığının ‘Gıda Fiyatlarının Regülasyonu ve Yerli Üreticinin Korunması Tebliği’ne de aykırılık teşkil etmektedir” dedi.

Bu haber 363 defa okundu.

Yazan :

Kaynak :

Henüz Bu Habere Yorum Yapılmamış Yorum Yaz
 
Diğer Haberler
MHP DEN 3 BİN KİŞİLİK AŞURE DAĞITIMI
ADIYAMAN İSTANBUL DA EN İYİ ŞEKİLDE TANITILACAK
SAMSATLI DEPREMZEDELERİN MAĞDURİYETİ GİDERİLİYOR
İL KOORDİNASYON KURULU TOPLANTISI YAPILDI
DAĞTEKİN; İKTİDAR SORUMLULUĞU OLAN BİR PARTİYİZ
ÇEVREYOLU YENİLENDİ
OTO YIKAMALARDA ARAÇ YOĞUNLUĞU YAŞANDI
DAĞTEKİN: SANDIK YÖNETİM KURULLARI OLUŞTURDUK
HUZUR VE BARIŞ ŞEHRİNDE DOSTLUK HALAYI
MUSTAFA KÖROĞLU YENİDEN BAŞKANLIĞA SEÇİLDİ
 
 
Trafik Kazaları
Yerel
Asayiş
Kültür Ve Sanat
İlçelerimiz
Özel Haber
Günün Haberi
Eğitim
Sağlık
Son Dakika
Politika
Spor
Gundem
Yaşam

 Adıyaman Haber |Gölbaşı Haber |Kahta Haber|Besni Haber|Gerger Haber|Samsat Haber|Adıyaman Resimleri|Yazarlar
SİTEMİZDE YAYINLANAN KÖŞE YAZILARINDAN VE YORUMLARDAN YAZARLAR VE YORUMCULAR SORUMLUDUR SİTEMİZ HİÇ BİR ŞEKİLDE SORUMLULUK KABUL ETMEMEKTEDİR
SİTEMİZ BASIN-YAYIN AHLAK VE İLKELERİNE UYMAYI TAAHÜT EDER
haberinrotasi.com Copyright © 2011 Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz ve Kaynak Gösterilemeden Yayınlanamaz. birajans.biz