5 Nisan 2020
ara
Özel Haber
 
Öne Çıkanlar
 
Yazarlar
İSKENDER KORKUT
Seki Deniz Seki…
KAZIM ÇETİNKAYA
MİDESİNİ NEREDEN BESLİYORSA DÜŞÜNCESİNİ DE ORADAN ALIYOR
BAYKAN SARIKAYA
KIYAFETLE KIYAMET YAŞATMAK İSTEDİLER
MUSTAFA IŞILDAK
ANKARA ADIYAMANLILAR VAKFI ETKİNLİĞİNDEN…

 
Gazeteler
 
Hava Durumu
ADIYAMAN
 
Paylaş  

ESNAFLAR BAŞKAN TURANLI İLE BİRAYA GELDİ

20.9.2019

Adıyaman’ın Kahta Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Tahsin Çatan ve ilçede faaliyet gösteren çok sayıda esnaf, Kahta Belediye Başkanı Yusuf Turanlı ile istişare toplantısında bir araya geldi.
Kahta Esnaf ve Sanatkarlar Odası toplantı salonunda düzenlenen istişare toplantısının açılış konuşmasını yapan Başkan Tahsin Çatan, yerel esnafın desteklenmesi gerektiğini belirterek Kahta Esnaf ve Sanatkarlar Odası olarak her zaman esnafı önemsediğini ve sorunların çözüme kavuşması için ellerinden gelen gayreti gösterdiğini söyledi. Başkan Çatan, “Kahta Esnaf ve Sanatkarlar Odası olarak esnaflarımızı her zaman önemsiyoruz ve sorunlarının çözüme kavuşması için elimizden gelen desteği vermeye gayret edeceğiz.
Tamamı dış sermaye olan bünyelerinde 74 ürün satan zincir marketlerinin durumunu konuşmak için toplanmış bulunmaktayız. Bu marketlerin İlçemiz ekonomisine hiçbir faydası olmadığı gibi trafik sıkıntısı da oluşturmaktadır. Memleketimizde olan parayı, dışarıya götürüp ilçemize hiçbir faydaları olmamaktadır. Biz Kahta Esnaf ve Sanatkarlar Odası olarak bu ulusal zincir marketlerin memleketimize zarar verdiğini düşünerek çalışmalarını istemiyoruz. Bunların yerine ilçemizde faaliyet gösteren yerel esnafın desteklenmesi gerekiyor.
Ayrıca, bunlar rastgele, istediği yerde açılmakta. Bu da mahalle arasında çalışmakta olan küçük çaplı esnafımıza zarar vermektedir. Zincir marketleri gözünü paramıza dikmişler bizleri seviyorlarsa ben burada para kazanıyorum ben ilçenizde 500 kişilik bir fabrika açıyorum diyebilirler mi?
İlçe ekonomisine katkı sunan herkesin alkışlanması gerektiğine dikkat çeken Kahta Belediye Başkanı İbrahim Yusuf Turanlı ise, “Ben bu yoğun iş temposuna girmeden önce kendi mahalle bakkalımdan alışveriş yapıyordum ve bundan da zevk alıyordum. Çünkü o mahalle bakkalı bir aile geçindiriyordu ve sırtını o mahallenin sakinlerine dayamıştı. Göreve geldikten sonra bu zincir marketler ile ilgili bir araştırma yapmak istedim. Geçmişte benden önce ki dönemde bazı iş yerine açılmak istenen bir zincir mağazaya kısıtlamalar getirildi. Hatta ruhsatın iptaline gidildi. Yeni ruhsat verilmeyeceği kararı alınmıştı. Bu işyeri sahibi bu durumu yargıya taşıdı. Mahkeme belediyenin aleyhine karar verdi. Dolayısıyla ticaret hukukunda gerekli şartları işyeri yerine getiriyorsa belediyenin o noktada ruhsatlandırmama gibi bir lüksü yoktur. Bu konuyu epey araştırdım. Mesele dışarıdan gelen bir işletmecinin ticaretine engel olmak değildir. Sayın Başkanımın dediği gibi buraya katkı sağlamak lazım. Biz gerek dışarıdan gerekse yerli işletmeci olur, adı ne olursa olsun biz onu alkışlarız ama ekmeğini bile dışarıdan alıyorsa bu ilçemizdeki para sirkülasyonuna sıkıntı getirir. Bu konuyu hem belediye meclis üyelerimizle hem de hukukçularımızla istişare edeceğiz. Ama her şeye rağmen Kahta halkımızın ve ilçede faaliyet gösteren tüm esnaflarımızın yandayım. Hukuka aykırı hiçbir ulusal firmanın ruhsatını vermeyeceğim. Tabi yargı ne karar verirse mahkeme kararına saygı göstermek zorundayız. Tavsiyelerinizi dinlemek istiyorum. Sizler ticaretin içinde olan kişiler olarak önerileriniz nelerse ben onları almak istiyorum” diye konuştu.

Bu haber 1049 defa okundu.

Yazan :

Kaynak :

Henüz Bu Habere Yorum Yapılmamış Yorum Yaz
 
Diğer Haberler
ÇELİKHAN DA VEFA EKİBİ YAŞLILARIN HİZMETİNDE
KARAKUŞ AİLESİNDEN 100 BİN TL DESTEK
SAMSAT VEFA SOSYAL DESTEK GRUBU GÖREV BAŞINDA
BESNİ DE ÇOCUK PARKININ İSTİNAT DUVARI ÇÖKTÜ
ÇELİKHAN DA İHTİYAÇ SAHİPLERİNE YARDIM
BESNİ KÜÇÜK SANAYİ SİTESİ BİR SÜRELİĞİNE KAPATILDI
JANDARMADAN DIŞARIYA ÇIKMAYIN ANONSU
KAHTA DA VATANDAŞLARIN MASKE FİYATLARINA TEPKİSİ
TUT TA YAŞLILARIN İHTİYAÇLARINI POLİSLER KARŞI
KIZIL AKBABALARIN SAYISINDA ARTIŞ YAŞANDI
 
 
Trafik Kazaları
Yerel
Asayiş
Kültür Ve Sanat
İlçelerimiz
Özel Haber
Günün Haberi
Eğitim
Sağlık
Son Dakika
Politika
Spor
Gundem
Yaşam

 Adıyaman Haber |Gölbaşı Haber |Kahta Haber|Besni Haber|Gerger Haber|Samsat Haber|Adıyaman Resimleri|Yazarlar
SİTEMİZDE YAYINLANAN KÖŞE YAZILARINDAN VE YORUMLARDAN YAZARLAR VE YORUMCULAR SORUMLUDUR SİTEMİZ HİÇ BİR ŞEKİLDE SORUMLULUK KABUL ETMEMEKTEDİR
SİTEMİZ BASIN-YAYIN AHLAK VE İLKELERİNE UYMAYI TAAHÜT EDER
haberinrotasi.com Copyright © 2011 Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz ve Kaynak Gösterilemeden Yayınlanamaz. birajans.biz