19 Ocak 2020
ara
Özel Haber
 
Öne Çıkanlar
 
Yazarlar
İSKENDER KORKUT
Seki Deniz Seki…
KAZIM ÇETİNKAYA
MEMLEKET EHLİYETLİ VE LİYAKATLİ MÜDÜRE EMANET
BAYKAN SARIKAYA
KIYAFETLE KIYAMET YAŞATMAK İSTEDİLER
MUSTAFA IŞILDAK
“DİLİNİZE SAĞLIK AVUKAT BEY!”

 
Gazeteler
 
Hava Durumu
ADIYAMAN
 
Paylaş  

ESNAFLAR BAŞKAN TURANLI İLE BİRAYA GELDİ

20.9.2019

Adıyaman’ın Kahta Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Tahsin Çatan ve ilçede faaliyet gösteren çok sayıda esnaf, Kahta Belediye Başkanı Yusuf Turanlı ile istişare toplantısında bir araya geldi.
Kahta Esnaf ve Sanatkarlar Odası toplantı salonunda düzenlenen istişare toplantısının açılış konuşmasını yapan Başkan Tahsin Çatan, yerel esnafın desteklenmesi gerektiğini belirterek Kahta Esnaf ve Sanatkarlar Odası olarak her zaman esnafı önemsediğini ve sorunların çözüme kavuşması için ellerinden gelen gayreti gösterdiğini söyledi. Başkan Çatan, “Kahta Esnaf ve Sanatkarlar Odası olarak esnaflarımızı her zaman önemsiyoruz ve sorunlarının çözüme kavuşması için elimizden gelen desteği vermeye gayret edeceğiz.
Tamamı dış sermaye olan bünyelerinde 74 ürün satan zincir marketlerinin durumunu konuşmak için toplanmış bulunmaktayız. Bu marketlerin İlçemiz ekonomisine hiçbir faydası olmadığı gibi trafik sıkıntısı da oluşturmaktadır. Memleketimizde olan parayı, dışarıya götürüp ilçemize hiçbir faydaları olmamaktadır. Biz Kahta Esnaf ve Sanatkarlar Odası olarak bu ulusal zincir marketlerin memleketimize zarar verdiğini düşünerek çalışmalarını istemiyoruz. Bunların yerine ilçemizde faaliyet gösteren yerel esnafın desteklenmesi gerekiyor.
Ayrıca, bunlar rastgele, istediği yerde açılmakta. Bu da mahalle arasında çalışmakta olan küçük çaplı esnafımıza zarar vermektedir. Zincir marketleri gözünü paramıza dikmişler bizleri seviyorlarsa ben burada para kazanıyorum ben ilçenizde 500 kişilik bir fabrika açıyorum diyebilirler mi?
İlçe ekonomisine katkı sunan herkesin alkışlanması gerektiğine dikkat çeken Kahta Belediye Başkanı İbrahim Yusuf Turanlı ise, “Ben bu yoğun iş temposuna girmeden önce kendi mahalle bakkalımdan alışveriş yapıyordum ve bundan da zevk alıyordum. Çünkü o mahalle bakkalı bir aile geçindiriyordu ve sırtını o mahallenin sakinlerine dayamıştı. Göreve geldikten sonra bu zincir marketler ile ilgili bir araştırma yapmak istedim. Geçmişte benden önce ki dönemde bazı iş yerine açılmak istenen bir zincir mağazaya kısıtlamalar getirildi. Hatta ruhsatın iptaline gidildi. Yeni ruhsat verilmeyeceği kararı alınmıştı. Bu işyeri sahibi bu durumu yargıya taşıdı. Mahkeme belediyenin aleyhine karar verdi. Dolayısıyla ticaret hukukunda gerekli şartları işyeri yerine getiriyorsa belediyenin o noktada ruhsatlandırmama gibi bir lüksü yoktur. Bu konuyu epey araştırdım. Mesele dışarıdan gelen bir işletmecinin ticaretine engel olmak değildir. Sayın Başkanımın dediği gibi buraya katkı sağlamak lazım. Biz gerek dışarıdan gerekse yerli işletmeci olur, adı ne olursa olsun biz onu alkışlarız ama ekmeğini bile dışarıdan alıyorsa bu ilçemizdeki para sirkülasyonuna sıkıntı getirir. Bu konuyu hem belediye meclis üyelerimizle hem de hukukçularımızla istişare edeceğiz. Ama her şeye rağmen Kahta halkımızın ve ilçede faaliyet gösteren tüm esnaflarımızın yandayım. Hukuka aykırı hiçbir ulusal firmanın ruhsatını vermeyeceğim. Tabi yargı ne karar verirse mahkeme kararına saygı göstermek zorundayız. Tavsiyelerinizi dinlemek istiyorum. Sizler ticaretin içinde olan kişiler olarak önerileriniz nelerse ben onları almak istiyorum” diye konuştu.

Bu haber 916 defa okundu.

Yazan :

Kaynak :

Henüz Bu Habere Yorum Yapılmamış Yorum Yaz
 
Diğer Haberler
KAHTA YA BİLİM SANAT MERKEZİ
İSTANBUL DAN SİNCİK E KARDEŞLİK ELİ UZANDI
KAHTA BELEDİYESİNİN ARAÇLARI İCRAYLA SATILABİLECEK
ÇELİKHAN DA BELEDİYE KARLA MÜCADELE EDİYOR
ELEKTRİK AKIMINA KAPILAN KEÇİLER TELEF OLDU
BAŞKAN TURANLI, MAKAM ARACINI BIRAKTI
ÇELİKHAN VE SİNCİK TE EĞİTİME KAR ENGELİ
TURANLI, ALINAN KARARLARI KAMUPYUNA AÇIKLADI
KAR YAĞIŞINA EN ÇOK ÇOCUKLAR SEVİNDİ
ADIYAMAN DA KARTPOSTALLIK GÖRÜNTÜLER
 
 
Trafik Kazaları
Yerel
Asayiş
Kültür Ve Sanat
İlçelerimiz
Özel Haber
Günün Haberi
Eğitim
Sağlık
Son Dakika
Politika
Spor
Gundem
Yaşam

 Adıyaman Haber |Gölbaşı Haber |Kahta Haber|Besni Haber|Gerger Haber|Samsat Haber|Adıyaman Resimleri|Yazarlar
SİTEMİZDE YAYINLANAN KÖŞE YAZILARINDAN VE YORUMLARDAN YAZARLAR VE YORUMCULAR SORUMLUDUR SİTEMİZ HİÇ BİR ŞEKİLDE SORUMLULUK KABUL ETMEMEKTEDİR
SİTEMİZ BASIN-YAYIN AHLAK VE İLKELERİNE UYMAYI TAAHÜT EDER
haberinrotasi.com Copyright © 2011 Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz ve Kaynak Gösterilemeden Yayınlanamaz. birajans.biz