12 Aralik 2019
ara
Özel Haber
 
Öne Çıkanlar
 
Yazarlar
İSKENDER KORKUT
Seki Deniz Seki…
KAZIM ÇETİNKAYA
NASILSANIZ ÖYLE İDARE OLUNURSUNUZ.
BAYKAN SARIKAYA
KIYAFETLE KIYAMET YAŞATMAK İSTEDİLER
MUSTAFA IŞILDAK
“DİLİNİZE SAĞLIK AVUKAT BEY!”

 
Gazeteler
 
Hava Durumu
ADIYAMAN
 
Paylaş  

ADIYAMAN A HAS SÜTLEĞEN BALINDA HASAT BAŞLADI

23.9.2019

Sadece Adıyaman’da yetiştirilen organik ‘sütleğen’ balında hasat mevsimi başladı.
Adıyaman’da yaylada yetişen geven, kekik, cağşir balı Temmuz ayında hasadı yapılırken, ovada yetişen ve Adıyaman’a has bir tat olan ‘sütleğen’ balında da hasat Eylül ayında başladı. Nohut, mercimek ve hububat hasat alanlarında çıkan sütleğen bitkisinden beslenen arılar tarafından üretilen ballar üreticiler tarafından kovanlardan alınıyor. Kovanlardan alınan petekler üreticiler tarafından süzülerek 3 gün dinlendirildikten sonra satışa sunuluyor.
Bu yıl Adıyaman’da ortalama 540 ton bal üretimi yapıldığı ve bunun 200 tonunu sütleğen balının oluşturduğu öğrenildi. Adıyaman’da bu yıl üreticiler kovan başına 8-10 kilo arasında verim alırken. Bu yılki verimden memnun olduklarını dile getirdi.
Adıyaman Sert Kabuklu Meyveler Araştırma Enstitüsü Müdür Yardımcısı ve Arıcılık Bölüm Sorumlusu Ziraat Yüksek Mühendisi Atilla Öztokmak, 2019 yılının arıcılar için çok verimli geçtiğini belirterek, “2019 yılı çok verimli bir yıl oldu. Arıcılarımız yaylada geven, kekik, cağşir balı hasadı yaptı. Bu Eylül döneminde de ilimize özgü sütleğen dediğimiz halk arasında da haşül dediğimiz bal hasadına başladı. Bugün öncelikle gittik kovanlardan üçte ikisi sırlanmış, olgunlaşmış balları kovanlardan çıkardık. Taşıma kaplarıyla konteynıra getirdik.
Adıyaman’da sütleğen balı sadece Adıyaman’da üretiliyor. Kısmen Şanlıurfa ve Gaziantep’te var fakat o bölgelerde pamuk üretimi yaygın olduğu için bizdeki gibi saf sütleğen balı üretimi yok. Sütleğen balı sadece Adıyaman’da olan bir bal diyebiliriz. Buradan hareketle Araştırma Enstitüsü olarak Ordu Arıcılık Araştırma Enstitüsü ile birlikte bu yıl sütleğen balı üzerinde araştırma yapıyoruz. 15 değişik noktadan bal örnekleri topluyoruz. Bitki örneği topladık, bunlar üzerinde araştırma yapacağız. Bileşimine bakacağız, eğer bu bileşimden çok iyi sonuçlar alırsak sütleğen balını öncelikle tescilleme, patent alma, sonrasında coğrafi işaret alma gibi süreçleri başlatmayı hedefliyoruz. Biz bu balı öncelikle Adıyaman’a sonra Türkiye ve Dünyaya tanıtmayı hedefliyoruz. Bu balımız nohut, mercimek hasat edilen alanlarda ve hububat anızın da çıkan sütleğen dediğimiz bitkiden elde ediliyor” dedi.

Bal üretici Mustafa Karabaş ise bal üretimiyle ilgili yaşanan süreci anlatarak, bu yıl bal veriminin güzel olduğunu söyledi.Bu haber 1048 defa okundu.

Yazan :

Kaynak :

Henüz Bu Habere Yorum Yapılmamış Yorum Yaz
 
Diğer Haberler
HAVALİMANI KASIM AYINDA 20 BİN KİŞİYE HİZMET VERDİ
YABAN HAYATI FOTOKAPAN İLE İZLENECEK
YARALI KIZI ÜŞÜMEKTEN KORUYAN POLİS, AYIN POLİSİ
KÖYÜNE OLAN VEFA BORCUNU KÜLTÜR MERKEZİYLE ÖDEDİ
HAYVAN SEVER MURTAZA NIN ANISINA MAMA DAĞITILDI
ÜNİVERSİTELİLERDEN ÖĞRENCİLERE DİŞ MACUNU VE FIRÇA
MİNİK ÖĞRENCİLERİN SERGİSİ BÜYÜK BEĞENİ TOPLADI
AK PARTİLİ GENÇLER TÜRK KAHVESİ İKRAM ETTİ
STK LARDAN DOĞU TÜRKİSTAN DA Kİ ZULME TEPKİ
MİNİK 112 LER GÖREV BAŞINA GEÇTİ
 
 
Trafik Kazaları
Yerel
Asayiş
Kültür Ve Sanat
İlçelerimiz
Özel Haber
Günün Haberi
Eğitim
Sağlık
Son Dakika
Politika
Spor
Gundem
Yaşam

 Adıyaman Haber |Gölbaşı Haber |Kahta Haber|Besni Haber|Gerger Haber|Samsat Haber|Adıyaman Resimleri|Yazarlar
SİTEMİZDE YAYINLANAN KÖŞE YAZILARINDAN VE YORUMLARDAN YAZARLAR VE YORUMCULAR SORUMLUDUR SİTEMİZ HİÇ BİR ŞEKİLDE SORUMLULUK KABUL ETMEMEKTEDİR
SİTEMİZ BASIN-YAYIN AHLAK VE İLKELERİNE UYMAYI TAAHÜT EDER
haberinrotasi.com Copyright © 2011 Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz ve Kaynak Gösterilemeden Yayınlanamaz. birajans.biz