21 Ocak 2020
ara
Özel Haber
 
Öne Çıkanlar
 
Yazarlar
İSKENDER KORKUT
Seki Deniz Seki…
KAZIM ÇETİNKAYA
MEMLEKET EHLİYETLİ VE LİYAKATLİ MÜDÜRE EMANET
BAYKAN SARIKAYA
KIYAFETLE KIYAMET YAŞATMAK İSTEDİLER
MUSTAFA IŞILDAK
ANKARA ADIYAMANLILAR VAKFI ETKİNLİĞİNDEN…

 
Gazeteler
 
Hava Durumu
ADIYAMAN
 
Paylaş  

UYUŞTURUCU ÇOK SEVDİĞİ RESİMDEN UZAKLAŞTIRDI

26.11.2019

Adıyaman’da uyuşturucu kullanmak ve ticari yapmaktan cezaevinde 14 ay yatan Erkan Ç., çizmeyi çok sevdiği resimden uzaklaştı. Denetimli serbestlik uygulamasıyla tekrar eski özlediği hayatına dönmek için mücadele veriyor.
Adalet Bakanlığı’nın 2005 yılında uygulamaya başladığı ‘Denetimli Serbestlik’ uygulaması yeni hayatların kurulması, bozulan yaşamların onarılmasına katkı sağlıyor.
Hükümlülerin bir taraftan cezaları infaz edilirken diğer taraftan sosyal hayata katılmaları, toplumdan kopmadan belirli sınırlar içerisinde toplumla bağlarının yeniden kurulması sağlanıyor.
2005 yılından bu güne kadar 19 bin 760 dosyanın infazını gerçekleştiren Adalet Bakanlığı Adıyaman Denetimli Serbestlik Müdürlüğü’nde şuan 2 bin 728 aktif dosyanın işlemi sürüyor.
Bu dosyalar içerisinde kamu yararına çalışan 402 hükümlü bulunuyor. Cezaevinden tahliye olmuş hükümlülerin yanında adli para cezası almış kişilere de kamu yararına çalışma hükümlülüğü uygulanıyor.

Erkan Ç., hayatına yeniden yön veriyor
Adıyaman’da uyuşturucu kullanmak ve ticari yapmaktan cezaevinde 14 ay yatan Erkan Ç.’de kamu yararına çalışan hükümlülerden bir tanesi.
Lise yıllarına kadar çok güzel kara kalem resim yapan ancak uyuşturucu kullanmasıyla birlikte elleri titreyen ve çok sevdiği resimleri çizemeyen Erkan Ç., 2017 yılında polis tarafından yakalandı. İlk suçunda devlet tarafından kendisine denetimli serbestlik uygulandı. Ancak daha sonra iki defa daha aynı suçu işleyince 14 ay kapalı cezaevinde yattı.
Erkan Ç. başından geçenleri şöyle anlattı: “Lise yıllarında kötü bir arkadaş ortamında uyuşturucuya bulaştım. Kendim o zamanlar uyuşturucu kullanmıyordum ama ortamında bulunuyordum. Daha sonra kendi kendime bahaneler üretip kendim de içmeye başladım. Ben önceden çok güzel resim çizerdim ama uyuşturucuyla birlikte el titrekliği başladı. Daha sonra bayağı bir uyuşturucu içmeye başladım. Temin ettim, bulundurdum, aracı oldum. 2017 yılında ilk kez yakalandım. Devlet bana ilk seferinde babalığını gösterdi ve denetim verdi. Bun bu kuralı tekrardan çiğnedim. Mahkemeler devam etti. 14 Ay cezaevinde yattım. Daha sonra denetimli serbestlik çalışması başladı. Gerek adliye içerisinde, gerek devlete, gerek aileme karşı sorumluluklarımı yerine getiriyorum. Burada tuvalet temizlesem, yerleri süpürsem ne olacak ki? Uyuşturucu kullanmaktan daha mı kötü?
Çok güzel karakalem çizerdim. Uyuşturucu ile birlikte başlayan el titremesiyle resim hayatım bitti. Şimdi kendimi işime adadım. Resim arada çiziyorum ama eskisi gibi değil. Bundan sonra bir düzen kurmam lazım. Denetimli Serbestliğin bana sağladığı en güzel şey hayatıma bir düzen getirdi.”
Adıyaman Denetimli Serbestlik Müdürü Murat Bayrak ise açıklamasında, cezaevinden tahliye olmuş dosyalara kamu hizmeti yükümlülüğü verdiğimiz gibi adli para cezası almış kişilerinde kamu yararına çalışma yükümlülüğü bulunduğu dile getirdi.

Bayrak, “Adıyaman’da kamu yararına çalışan 402 hükümlümüz bulunuyor. Kuma kurumlarıyla yapmış olduğumuz protokoller çerçevesinde yerleştirme yapıyoruz. Kişi ceza infaz kurumundan tahliye olduktan sonra bu sistemde hem rehabilite oluyor, hem kamu kurumunda cezasını yerine getiriyor. Kamu kurumunda yeni kişilerle tanışıyor. Memurlarıyla, müdürleriyle tanışmış oluyor. Hem onlardan teşekkür alıyor hem de onlar vasıtasıyla kamu kurumlarından biz teşekkür alıyoruz. Hükümlülerimiz kendileri kamuya yararlı bir birey olarak görüyor. Zaten öyleler. Bu konuda onlar için bu rehabilitasyon oluyor” diye konuştu.
Bu haber 1493 defa okundu.

Yazan :

Kaynak :

Henüz Bu Habere Yorum Yapılmamış Yorum Yaz
 
Diğer Haberler
ADIYAMAN DA SOBA ZEHİRLENMESİ: 2 ÖLÜ, 2 YARALI
ADIYAMAN DA KÖPEK DEHŞETİ
ADIYAMAN DA FACİAYA RAMAK KALDI
YAĞIŞLAR NEDENİYLE 4 KATLI BİNA ÇÖKTÜ
AHMET AYDIN DAN DOKTOR MÜJDESİ
HAM PETROL TANKINDA KORKUTAN YANGIN
KIŞ LASTİĞİ DENETİMLERİ DEVAM EDİYOR
ŞEHİDİMİZ GÖZYAŞLARIYLA SON YOLCULUĞA UĞURLANDI
ADIYAMAN A ŞEHİT ATEŞİ DÜŞTÜ
OTOBÜSTE KALP KRİZİ
 
 
Trafik Kazaları
Yerel
Asayiş
Kültür Ve Sanat
İlçelerimiz
Özel Haber
Günün Haberi
Eğitim
Sağlık
Son Dakika
Politika
Spor
Gundem
Yaşam

 Adıyaman Haber |Gölbaşı Haber |Kahta Haber|Besni Haber|Gerger Haber|Samsat Haber|Adıyaman Resimleri|Yazarlar
SİTEMİZDE YAYINLANAN KÖŞE YAZILARINDAN VE YORUMLARDAN YAZARLAR VE YORUMCULAR SORUMLUDUR SİTEMİZ HİÇ BİR ŞEKİLDE SORUMLULUK KABUL ETMEMEKTEDİR
SİTEMİZ BASIN-YAYIN AHLAK VE İLKELERİNE UYMAYI TAAHÜT EDER
haberinrotasi.com Copyright © 2011 Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz ve Kaynak Gösterilemeden Yayınlanamaz. birajans.biz