15 Kasim 2018
ara

AYNI YOLDA BERABER YÜRÜMEK

5.12.2017

Bulunduğumuz her mekanda, gittiğimiz her yerde, hal-hatır sorduğumuz her ketse aynı dilek ve temenniler. “Allah birlik ve beraberliğimizi bozmasın.”

İyi, güzel de birlik ve beraberliğimizi kim ya da kimler bozuyor? Bozanlar da yine bizler değil miyiz? En çok birlikten beraberlikten bahsedenler en çok gruplara, fırkalara ayrılmış durumdalar.

Temel eksende aynı Allah’a inanıyoruz. Aynı peygamberi önder olarak kabul ediyoruz. Aynı dini inançları yaşamaya çalışıyoruz. Aynı kitaba inanıyoruz. Aynı kıbleye dönüyoruz.

Namaz kılanlarımız aynı şekilde kılıyor. Oruç tutanlarımız hep beraber aynı saatte aynı vakitte tutuyor, aynı mevsimde hacca gidiyor ve aynı Kâbe’yi tavaf ediyoruz.

Hac’da aynı şeytanı taşlıyoruz. Ama evimize dönünce kendi nefsimizi taşlamak yerine, sürekli komşumuzu, köylümüzü, tanıdık tanımadık insanları taşlıyoruz.

Aynı zaman diliminde bayramlarımızı kutluyoruz. Aynı ay yıldızlı bayrağımızın dalgalarıyla çoşup , heyecanlanıyoruz.Yaşadığımız toprağımız bir, uğruna can feda ettiğimiz vatanımız bir…

Aynı tarihi okuyoruz, aynı kültürü paylaşıyoruz aynı medeniyet kaynaklarından besleniyoruz, aynı mukaddes değerlere saygı duyuyoruz.

Hepimiz yaşanan olumsuzluklara, yapılan yolsuzluklara tepki koyuyoruz. Daha dürüst, daha şeffaf bir toplum, daha kararlı ve kaliteli bir Türkiye özlemimiz var.

Hepimiz barıştan yana, savaşın karşısındayız. Bu anlamda aynı birlik duygu ve düşüncelerine sahibiz. Buna karşı farklı noktalarımız, çok fazla değil aslında…

Mezhebimiz farklı olabilir, takıldığımız, gidip geldiğimiz, istifade ettiğimiz cemaatimiz-tarikatımız ayrı, partimiz farklı olabilir.

Hizmet şeklimiz, öncelikli sorunlarımız, anlatım tarzımız, ifade biçimimiz farklı olabilir. Asr-ı saadette ashab-ı kiram arasında da böyle bazı ufak tefek farklılıklar mevcuttu. Ama bu ayrılıklar ve farklılıklar onların temel konularda birlikte hareket etmelerine engel olmuyordu. Yeri geldiğinde şahsi düşüncelerini aşıp amaçta bütünleşebildikleri içindir ki dünya bir defa asr-ı saadet dönemini yaşadı, bir daha da yaşayamaz oldu.

Biz de onlar gibi düşünüp , onlar gibi temelde bütünleşirsek, onlar gibi yeniden saadet asrını yakalayabiliriz.

Sosyal statümüz, şahsi düşüncelerimiz, eğitim düzeyimiz, kılık kıyafetimiz, bölgemiz, köyümüz nasıl belli noktalarda müşterek hareket etmemizi engellemiyorsa, partimiz, cemaatimiz. Tarikatımız, vakfımız, derneğimiz ve hizmet tarzımız da birlik ve beraberliğimizi engellememeli.

Yerine göre ayrıntıdaki farkları aşıp bütünleşebilirsek, bütün beşeriyetin hayranlık duyduğu, özlemini çektiği asr-ı saadeti yeniden yaşayabiliriz.

Ama bu hayallerimizin gerçekleşmesi için ashabı örnek almamız, tıpkı onlar gibi ittifak noktalarımızı esas alıp, ayrıntı nevinden olan ihtilafr unsurlarını arka plana çekmeyi bilmeliyiz.

Ayrıntılara takılmadan birlik noktamızı temel konuları öne çıkarırsak, her zaman siyasette, de cemaatte de grupta da birliğimizi korumuş oluruz.

Diğer cemaatlere kendi cemaatimizi, diğer parti mensuplarına kendi partimizi dayatmaya çalışırsak umduğumuzu bulamayız. Bulamayınca hırçınlaşır ve kavga çıkarırız. Buna hiç gerek yok.

Her kesin bizim gibi düşünmesini, bizim gibi inanmasını bizim gibi görmesini istemeye hakkımız da yok zaten!..

Bu Makale defa okundu.

 Bu Makaleye Yapılan Yorumlar (-1)

Tüm Yorumlar

KAZIM ÇETİNKAYA

 
Paylaş  
İSKENDER KORKUT
Seki Deniz Seki…
KAZIM ÇETİNKAYA
DÜNYA DÖNMEYE DEVAM EDERKEN, NEREDE BİZİM DÜNYAMIZ?
BAYKAN SARIKAYA
KIYAFETLE KIYAMET YAŞATMAK İSTEDİLER
MUSTAFA IŞILDAK
SAFRANBOLU VE GERGER KANYONLARI

 
 
 
 
 
Trafik Kazaları
Yerel
Asayiş
Kültür Ve Sanat
İlçelerimiz
Özel Haber
Günün Haberi
Eğitim
Sağlık
Son Dakika
Politika
Spor
Gundem
Yaşam

 Adıyaman Haber |Gölbaşı Haber |Kahta Haber|Besni Haber|Gerger Haber|Samsat Haber|Adıyaman Resimleri|Yazarlar
SİTEMİZDE YAYINLANAN KÖŞE YAZILARINDAN VE YORUMLARDAN YAZARLAR VE YORUMCULAR SORUMLUDUR SİTEMİZ HİÇ BİR ŞEKİLDE SORUMLULUK KABUL ETMEMEKTEDİR
SİTEMİZ BASIN-YAYIN AHLAK VE İLKELERİNE UYMAYI TAAHÜT EDER
haberinrotasi.com Copyright © 2011 Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz ve Kaynak Gösterilemeden Yayınlanamaz. birajans.biz