23 Ekim 2018
ara

İÇİMİZDEKİ BEYİNSİZLER YÜZÜNDEN BİZİ HELLAK EDER MİSİN ALLAH’IM ?

8.1.2018

Geçmişte yaşayan ve tarihte okuduğumuz anlı şanlı Nemrutlar öldü, ancak aynı zihniyet devam ediyor, devam ettiriliyor. Nemrut’un zihin yapısını 21. Asra taşıyan zihniyet bütün şirretliğiyle meydanlarda dolaşıyor.

Nemrut öleli asırlar oldu. Ne var ki onun yaşama bakış açısı, hayat felsefesi yaşıyor ve belki de kıyamete kadar yaşamaya devam edecek.

Nemrut zihniyetli isimler ve sıfatlar değişti sadece. Toplumun bünyesini kemiren ayrılık ve gayrılık tohumları, bizi birbirimizden nefret ettirmeye ,birbirimize buğz ettirmeye ötekileştirmeye yetiyor.

Toplum hızla kutuplaşmaya gidiyor. Birileri her iki cenahtan fitne ve fesat ateşini körüklemeye, alevlendirmeye ve ayrıştırmaya çalışıyor.

İçimizdeki beyinsizler de bu fitne ateşine su dökmek, söndürmek yerine , fitneye malzeme taşıyorlar. Asırlardır devam edegelen bu yangının alevleri adeta göklere tırmanıyor.

Birbirimize karşı, hoşgörülü olamadık. Mukaddes değerlerimize saldıranlar, bir türlü akıllanmadı.Birbirimizi ötekileştirmekten kurtulamadık.

Yaşadığımız dünyanın hepimize yeteceğini bildiğimiz halde ; bütün dünya nimetlerini kendi kucağımıza almaya çalıştığımızdan, başkalarının da bu dünya nimetlerinde hak sahibi olduğunu idrak edemedik.

Yüce Yaratıcı hükümdarlar hükümdarıdır. Bütün hükümdarların kalpleri ve alınları O’nun elindedir. O’na ne kadar itaat edersek, Rabbimiz o kadar bizlere rahmet eder. O’na ne kadar isyan edersek, o kadar bizleri cezalandıracaktır.

Birbirimize sövmekle, birbirimizden nefret etmekle bir yere varamayız. Birilerini sevdiğimiz ölçüde Allah onların kalplerini ve gönüllerini bize çevirecektir, bunu unutmayalım.

İnanan insanlar kendi his ve heveslerine göre değil, ancak kendilerini yaratan yüce yaratcının buyruk ve talimatlarına göre hareket etmek zorundadırlar.

Yoksa Allah bizlere ağız ve dil verdi, diksiyon ve hitap yeteneği verdi de, başkalarını levm etmek , lanetlemek, sövmek, galiz ifadelerle sövmek için değil…

Siyasetin dili gittikçe kesifleşiyor. Her gün ağır sözler, kaba ithamlar ve nezaket kurallarına aykırı üsluplarla atışmalar, topluma da sirayet ederek, gerginleştiriyor.

Kaşıyanların, gerenlerin, çağdaşlıkla, medeniyetle, modernistlikle, insanlıkla alakası olamaz. Türk vatandaşımızla, kürt vatandaşımızın bir farkı yoktur. Laz ile Çerkez birbirinin kardeşleridir. Toplumu bu kadar ayrıştırmaya birbirinden koparmaya kimsenin hakkı da yoktur hukuku da…

Alevi ile Sünni aynı yolun yolcularıdır. İnandıkları değerler aynıdır. Başı açık bir kızımız ile başı kapalı bir kızımız arasında ayrımcılık yapanlar ,bu ülkenin ve toplumun düşmanlarıdır.

Memleketin ve aziz milletimizin huzurunu bozmaya çalışan üç-beş borazanın ise, ağzından çıkan ses ve sözler nefret uyandırmaktan öteye gitmemektedir.

Ebediyete intikalinin sene-i devriyesini idrak ettiğimiz Milli şairimiz Akif:

Yetmez mi musab olduğumuz bunca devahi

Ağzım kurusun yok musun Ey Adl-i İlahi “ diyerek inlemiştir.

“ İçimizdeki beyinsizlerin işledikleri yüzünden , bizi helak eder misin, Allah’ım” ( A’raf : 155)

Bu Makale defa okundu.

 Bu Makaleye Yapılan Yorumlar (-1)

Tüm Yorumlar

KAZIM ÇETİNKAYA

 
Paylaş  
İSKENDER KORKUT
Seki Deniz Seki…
KAZIM ÇETİNKAYA
MERHAMETİN OLMADIĞI YERDE İNSAN YOKTUR
BAYKAN SARIKAYA
KIYAFETLE KIYAMET YAŞATMAK İSTEDİLER
MUSTAFA IŞILDAK
SAFRANBOLU VE GERGER KANYONLARI

 
 
 
 
 
Trafik Kazaları
Yerel
Asayiş
Kültür Ve Sanat
İlçelerimiz
Özel Haber
Günün Haberi
Eğitim
Sağlık
Son Dakika
Politika
Spor
Gundem
Yaşam

 Adıyaman Haber |Gölbaşı Haber |Kahta Haber|Besni Haber|Gerger Haber|Samsat Haber|Adıyaman Resimleri|Yazarlar
SİTEMİZDE YAYINLANAN KÖŞE YAZILARINDAN VE YORUMLARDAN YAZARLAR VE YORUMCULAR SORUMLUDUR SİTEMİZ HİÇ BİR ŞEKİLDE SORUMLULUK KABUL ETMEMEKTEDİR
SİTEMİZ BASIN-YAYIN AHLAK VE İLKELERİNE UYMAYI TAAHÜT EDER
haberinrotasi.com Copyright © 2011 Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz ve Kaynak Gösterilemeden Yayınlanamaz. birajans.biz