25 Agustos 2019
ara

KUR’AN BİR VADİDE MÜSLÜMANLAR BAŞKA VADİDE

5.2.2019

İnsan dünyada yaşıyor ve dünyada kimi alakalarının olmaması imkânsız. İlişkisi var kendi uzuvlarıyla. İlişkisi var insanlarla . İlişkisi var bütün eşya ve hadiselerle.

İnsan için çok hayatî hale gelebiliyor bu ilişkilerin bir kısmı.. Susuzlukta bir damla su, açlıkta bir dilim ekmek, zulüm anında kurtuluş ümidi verecek her şey, hastalıkta bir doktor veya ilaç, uçurumda bir dal, denize düşüldüğünde bir sal… Büyük bir acı karşısında küçücük bir teselli…

Allah’a kul, Habibullah’a ümmet olduğunu iddia edenler!. İnsanların zor gününde, dar gününde, nefes alış verişimiz dahil tüm hayatımızı, O’nunla bağlantılı hale getirmek gerekmiyor muydu?

Neden koordinatları şaşırdınız? Neden Kur’an Müslümanı olma yolunda yalpalıyorsunuz? Neden Kur’anda anlatılan Müslümanlar bir vadide sizler başka vadilere savruldunuz? Allah’a bağlı bir hayatın gerçekleşmesinde problem nerede çıkıyor?

Hani yıllar yılı dinlemedik mi Hz. Nuh’un şahsında insanoğluna, “Evlad bağı” nı aşabilme dersini? Hz. İbrahim’in şahsında bir başka “evlad imtihanı” Örneğini?

Hani anlamadık mı Hz. Lut’un şahsında eş ile alakalı imtihan konusunu? Hani öğrenmedik mi Hz. Yusuf’un şahsında, Allah’ın hükmü ile nefsi duygular arasında yaşanan hesaplaşmayı?

Hani kendimize rehber tayin ettiğimiz Kur’an, defalarca ve çok farklı örneklerle insanın mal-mülk ile alakasının Allah’a bağlılığının önüne geçmemesi gerektiği ikazında bulunmuyor muydu?

Hani Kur’an, insana, “Sadakaları Allah alır” ikazını yaparken, “Size verdiğimiz rızıktan infak edin” İlahî buyruğunu insana taşırken, onda Allah’a bağlılık şuurunu inşa etmiyor muydu?

Hani, “Allah’a bağlı bir hayat” hassasiyetinin temelinde, insanın varı-yoğu ile Allah’tan geliyor ve O’na gidiyor olması gerçeği yokmuydu?

“İnna lillah ve inna ileyhi raciun-Biz O’na aitiz ve O’na döneceğiz.” Bu ayet, bir musibetle karşılaşıldığında sergilenecek “mü’min tavrı” değil miydi?

“Şüphesiz ki sizi biraz korku, açlık, mal, can ve ürün –ticaret eksikliğiyle imtihan edeceğiz. Sabredenleri müjdele” denilmiyor muydu?(Bakara: 155) Peki ne yapar o sabredenler? “İnna lillah ve inna ileyhi raciun” derler. Sabrederler ve teslim olurlar Yüce Yaratan’a…

Sabır, bütün bu işler, güç ve kudret ve irade sahibi Yüce Yaratan’ın hükmü çerçevesinde olduğu ve bu Yüce Kudret’in iradesi karşısında hiçbir iradenin anlamı bulunmadığı, onun için teslimiyetten başka çare olmadığı inancını taşımıyor muyduk?

Allah’a değil miydi teslimiyet?. Allah’a değil miydi mutlak bağlılık? Dalından düşen bir yaprak dahi, O’nun irade ve kudretiyle bağlantılı değil miydi?

Kur’an, insan zihnini ilmek ilmek dokumak istercesine varlık gerçeğinin Allah ile alakasını anlatmıyor muydu? “De ki : Eğer biliyorsanız söyleyin bakalım: yeryüzü ve oradakiler kimindir?”(Mü’minun: 84)

O halde; Ondan geldik, O’na dönecek değil miyiz? Göğü ve yeri yaratan O ise, işleri nizama koyan da O değil midir? Hüküm ve emir O’nun, mülk O’nun, melek O’nun değil miydi? Ve sen de Kaf dağından daha büyük burnunla gururlandığın o malın geçici bekçisi değil miydin?

Meydanları boş bulduğunuzda mangalda kül bırakmayan Müslümanlar! Neden açları doyurmadınız? Neden üşüyenleri ısıtmadınız? Neden dertlilere derman olmadınız? Neden bela ve musibetlerle imtihan olanlara teselli olmadınız? Bu soruların cevabını vermeden kurtuluş mu bekliyorsunuz?

Hz. Muhammed ve can yoldaşları tarafından takip edilen yaşam modelini anlatıyoruz, Onun karşısında dünyayı temsil eden Karun modelini yaşıyoruz Veselam….

Bu Makale defa okundu.

 Bu Makaleye Yapılan Yorumlar (-1)

Tüm Yorumlar

KAZIM ÇETİNKAYA

 
Paylaş  
İSKENDER KORKUT
Seki Deniz Seki…
KAZIM ÇETİNKAYA
BİD’AT VE HURAFELERLE DOLDURULAN İSLÂM
BAYKAN SARIKAYA
KIYAFETLE KIYAMET YAŞATMAK İSTEDİLER
MUSTAFA IŞILDAK
ELAZIĞ-MALATYA-ADIYAMAN-TORBALI (2)

 
 
 
 
 
Trafik Kazaları
Yerel
Asayiş
Kültür Ve Sanat
İlçelerimiz
Özel Haber
Günün Haberi
Eğitim
Sağlık
Son Dakika
Politika
Spor
Gundem
Yaşam

 Adıyaman Haber |Gölbaşı Haber |Kahta Haber|Besni Haber|Gerger Haber|Samsat Haber|Adıyaman Resimleri|Yazarlar
SİTEMİZDE YAYINLANAN KÖŞE YAZILARINDAN VE YORUMLARDAN YAZARLAR VE YORUMCULAR SORUMLUDUR SİTEMİZ HİÇ BİR ŞEKİLDE SORUMLULUK KABUL ETMEMEKTEDİR
SİTEMİZ BASIN-YAYIN AHLAK VE İLKELERİNE UYMAYI TAAHÜT EDER
haberinrotasi.com Copyright © 2011 Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz ve Kaynak Gösterilemeden Yayınlanamaz. birajans.biz