2 Nisan 2020
ara

GENÇLİK ELDEN ÇIKIYOR

10.2.2020

Bir gençlik sorunu var bütün insanlık aleminde. Evlat problemi var bütün anne-babalarda. Yeryüzü coğrafyasında uyuşturucu kullanan bir gençlik kol geziyor. Şiddete eğilimli bir genlik…

Yaşlı kadının evine zorla giren ve eşyasını gasp eden, oyun olsun diye, yürüdüğü yolda görmeyen birisine çelme takan ahlakı dejenere olmuş bir gençlik …

Hayatına anlam katmamış, bir anlam üzerine yaşamayan, bireysel zevkleri üzerine günlük hayat yaşayan ve bu hayatını tüketim hayatının sloganlarına göre şekillendiren bir gençlik var sokaklarda.

Sağlam bir zemin üzerine anlamlı bir hayat kurmadıkları için bu gençler, zevkleri doğrultusundaki yaşadıkları her deneyimle bir ileri adıma gidiyorlar ve gittikleri yolun sonunda büyük oranda şiddet ve bağımlılıklar duruyor.

En basit sokak röportajlarında bile o yılın moda trendleri hakkında ya da son magazin gündemi hakkında saatlerce konuşabilen ancak iş Türkiye’nin kaç bölgeden oluştuğuna veya Mısır piramitlerinin hangi ülkede olduğu gibi ilkokul düzeyinde genel kültüre geldiğinde duraklayan bir gençlik!..

Eğitim hayatında derslerinde hep sıfır çeken gençlik; yalan söylüyor, henüz ortaokul çağlarında kumar oynuyor, porno sitelerine giriyor internette!.. Tartıştığı kız arkadaşını öldürüyor ve lise çağlarında kurduğu eşkıya ekibiyle çeteleşiyor.

İster miydiniz komşularınızın, arkadaşlarınızın “negatif” diye nitelendirdikleri özellikleri taşıyan bir evladınızın olmasını? Ya da okul, sokak, iletişim araçları ortamında gerçekleşen eğitiminin sonunda onu böyle bir “negatifler çukurunda” görmek ister miydiniz? Herhalde dünyanın hiçbir yerinde hiç kimse böyle bir formatta bir evladının olmasını istemez.

Herkes şikâyetçi okul ortamından, sokaklardaki kepazelikten, internet kafelerden ve tv prgram ve dizilerinden.“Çocuklar elden çıkıyor” kaygısı bütün anne-babaları tedirgin ediyor ve sıkıyor mengene gibi yüreklerini!..

İnsanlarımız, devletin, Anayasa’da ve Milli Eğitim Temel Kanunu’nda yer aldığı şekliyle en azından gençlerin milli manevi değerler içinde yetişmesini sağlamak ve ruh sağlığını korumak gibi bir sorumluluğu bulunduğunu düşünmektedir.

“Asım’ın nesli” hedefi Mehmed Akif’den bu yana hep diri kaldı. Toplum çapında bir kişilik erozyonunun farkında olan Akif, bir çıkış hamlesi yaparak; “İşte çiğnetmedi namusunu çiğnetmeyecek” diyerek çerçevesini çizdiği “Asım’ın nesli”nde yeni Türkiye’nin önüne bir gençlik ideali koyar.

Hayatını gençliğin kurtuluşuna vakfeden Necip Fazıl ise, “İslam ideolocyasını özümsemiş bir gençlik” inşasını hedeflemişti. Her asrın Müslümanının temel imtihan alanıdır duygularına ve hassasiyetlerine sahip olan, şeytanın ortaklık edemediği bir evlat yetiştirmek!..

Hem değer boşluğunun hem de inançtan soyutlanmışlığın getirdiği gençlik bunalımı ya da daha genelde toplumsal çözülüş görüntüsü, gazetelerin birinci sayfa haberlerinde ya da tv’lerin haber bültenlerinde arz-ı endam ediyor bütün fecaatiyle!..

Toplumun devlete yönelik daha sağlıklı, devletine ve değerlerine daha bağlı bir nesil yetiştirme talebi artarak devam ediyor.

Ziraatçının yüreğine hoşnutluk veren, çeperini yarmış buğday başakları gibi, anne-baba baktığında içini ferhlatan, Mus’ab bin Umeyr’in yanında durduğunda onun güzelliğine ve yaşam biçimine yabancı olmayan Allah’ın hoşnud olduğu, Resulüllah’ın saçını okşadığı gençlik!…

Rahmet ve merhamet yüklü, hayatının hedefini ve amacını idrak etmiş, insanlık erdemlerini bütünüyle kuşanmış bir gençlik!..

Toplum olarak, yeni bir ruh, yeni bir soluk, yeni bir hamle ile büyük coğrafya olarak, hatta yeryüzü coğrafyasında yaşayan insanlık olarak görmemiz gereken kutlu bir rüyadır özlediğimiz gençlik…

Bu Makale defa okundu.

 Bu Makaleye Yapılan Yorumlar (-1)

Tüm Yorumlar

KAZIM ÇETİNKAYA

 
Paylaş  
İSKENDER KORKUT
Seki Deniz Seki…
KAZIM ÇETİNKAYA
MİDESİNİ NEREDEN BESLİYORSA DÜŞÜNCESİNİ DE ORADAN ALIYOR
BAYKAN SARIKAYA
KIYAFETLE KIYAMET YAŞATMAK İSTEDİLER
MUSTAFA IŞILDAK
ANKARA ADIYAMANLILAR VAKFI ETKİNLİĞİNDEN…

 
 
 
 
 
Trafik Kazaları
Yerel
Asayiş
Kültür Ve Sanat
İlçelerimiz
Özel Haber
Günün Haberi
Eğitim
Sağlık
Son Dakika
Politika
Spor
Gundem
Yaşam

 Adıyaman Haber |Gölbaşı Haber |Kahta Haber|Besni Haber|Gerger Haber|Samsat Haber|Adıyaman Resimleri|Yazarlar
SİTEMİZDE YAYINLANAN KÖŞE YAZILARINDAN VE YORUMLARDAN YAZARLAR VE YORUMCULAR SORUMLUDUR SİTEMİZ HİÇ BİR ŞEKİLDE SORUMLULUK KABUL ETMEMEKTEDİR
SİTEMİZ BASIN-YAYIN AHLAK VE İLKELERİNE UYMAYI TAAHÜT EDER
haberinrotasi.com Copyright © 2011 Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz ve Kaynak Gösterilemeden Yayınlanamaz. birajans.biz