Sağlık
Giriş Tarihi : 12-04-2020 00:00   Güncelleme : 12-04-2020 00:00

ADIYAMAN DA EVDE SAĞLIK HİZMETLERİ TAKDİR TOPLUYOR

ADIYAMAN DA EVDE SAĞLIK HİZMETLERİ TAKDİR TOPLUYOR

Tüm dünyayı ve ülkemizi de etkisi altına alan koronavirus (Kovid-19) salgını nedeniyle Adıyaman’da sokağa çıkmaları kısıtlanan 65 ve yaş üzeri ile kronik rahatsızlıkları olan vatandaşların temel sağlık ihtiyaçları Adıyaman İl Sağlık Müdürlüğü bünyesinde kurulan Evde Sağlık Hizmetleri Birimi tarafından karşılanıyor.

İçişleri Bakanlığı’nın yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirlerine uyulmasını teşvik etmek ve salgından korumak için 65 yaş üzerindeki vatandaşlara yönelik uyguladığı sokağa çıkma kısıtlaması kararından sonra harekete geçen Adıyaman İl Sağlık Müdürlüğü ekipleri, Vefa Sosyal Destek Grubu çerçevesinde, gece ve gündüz demeden, mesai mefhumu gözetmeden yaşlı vatandaşları evlerinde sağlık kontrolünden geçirerek planlanan tedavilerinin takibini ve uygulamasını yapıyor.

Evlere yapılan ziyaretlerde yaşlı hastalar sağlık kontrolünden geçirilirken, hastalıklar, ilaç kullanımı, hijyen kuralları, yeme-içme alışkanlıkları gibi çeşitli konularda ekipler tarafından bilgilendirmeler de yapılıyor. Bu durum, vatandaşlardan da takdir topluyor.

GAMER aracılığıyla ve 444 38 33 nolu Evde Sağlık Hizmetleri Hattını arayan vatandaşlara ulaşan ekipler, yaşlı hastaları evinde muayene ediyor. İl Sağlık Müdürlüğü bünyesinde kurulan Evde Sağlık Hizmetleri Birimi, Adıyaman il merkezi ve ilçelerde 14 doktor, 26 sağlık personeli ve 14 ekiple 7/24 esasına göre evde sağlık hizmeti veriyor.

Edinilen bilgiye göre, Evde Sağlık Hizmetleri Birimi tarafından bugüne kadar Adıyaman il genelinde 65 yaş üstü ve kronik rahatsızlığı bulunan 2123 hastaya ulaşılarak muayeneleri yapılıp ihtiyaç halinde kan tetkikleri, enjeksiyon, pansuman, sonda değişimleri yapılarak ilaç ihtiyacı olan hastaların ilaçlarının temini sağlandı. Sağlık ekipleri gerekli hallerde ise, hastanın aile hekimi ile iletişime geçerek karşılıklı bilgilendirmeler yapıyor. Hastaneye sevki gereken hastalar için 112 Acil  Servis Hizmetleri ile koordinasyon sağlanarak acil servislere transport sağlanıyor.