Yerel
Giriş Tarihi : 13-07-2021 16:56   Güncelleme : 13-07-2021 16:56

ALTINDAN SULARIN AKTIĞI TARİHİ KÖPRÜNÜN KENDİSİ SULAR ALTINDA KALACAK

Restorasyonu biten tarihi köprü 2022 yılının sonunda sulara gömülecek

ALTINDAN SULARIN AKTIĞI TARİHİ KÖPRÜNÜN KENDİSİ SULAR ALTINDA KALACAK

Restorasyonu yapılan yaklaşık 1500 yıllık tarihi Altınlı Köprüsü, 2022 yılının sonunda Çetintepe Barajının suları altında kalacak.
  Kemer yapısı ve üst yapısı birbirinden farklı dönemlerde yapıldığı belirlenen ve yaklaşık 1500 yılık olan tarihi Altınlı Köprüsü, Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından 2018 yılında restore edildi. 2019 yılında restorasyonu tamamlanan köprü, binlerce dekar alanı sulayacak olan Çetintepe Barajı göletinin altında kalacak.
  Halfeti ve Hasankeyf gibi sular altında kalacak tarihi köprünün yüzyıllar sonra yeniden gün yüzüne sağlam bir şekilde çıkabilmesi için restore edildi. Dört kemerden oluşan ve 83 metre uzunluğundaki köprü çeşitli dönemlerde kullanıldığı biliniyor.
  Adıyaman-Göksu-Araban Projesinin ilk ve ana ünitesi konumundaki Çetintepe Barajı, Harmancık ve Çatboğazı Barajı ile birlikte Adıyaman, Gaziantep ve Kahramanmaraş illerini kapsayan Araban Ovası,  Yavuzeli Ovası, Besni Keysun ve Besni Kızılin ovalarında toplam 650 bin 102 dekar tarım arazisinin sulanmasını sağlanacaktır.
  Gövde dolgu kısmı yüzde 93, genel olarak ise yüzde 78’i tamamlanan Çetintepe Barajında su 2022 yılında tutulmaya başlayacak. Barajda su tutulmasıyla tarihi Altınlı Köprüsü sular altında kalacak.
  Gölbaşı Belediye Başkanı İskender Yıldırım, gelecek nesillere köprünün sağlam bir şekilde ulaşması için restore edildiğini belirterek, “Tarihi Altınlı Köprüsü, Çetintepe Baraj göleti, sulama havzasında kalacağından dolayı Karayolları tarafından restorasyonu yapıldı. 100 yıl daha ayakta kalması için muhtemelen restore edildi. Baraj göletiyle bir tarih maalesef sular altında kalmış olacak” dedi.
  Turizm Tanıtma Platformu Adıyaman Temsilcisi Tayfun Güzel ise konuşmasında, “Burası da ne yazık ki baraj suları altında kalacak. Aynı Halfeti gibi, aynı Hasankeyf gibi bir tarih yok olacak. Yalnız burada güzel bir çalışma yapılmış. Yüzyıllar sonrasına ışık tutacak, belki de baraj suları çekildikten sonra yine bu tarih ortaya çıkacak” diye konuştu.
  Ali Özbay isimli emekli öğretmen ise, “Daha önce sular bu köprünün altından geçiyordu, ama şimdi kendisi sular altında kalacak. Burası gelecek nesillere ulaştırmak için restore edilmiş. Gönül isterdi ki sular altında kalmasın, zayi olmasın ama böyle bir durumla da karşı karşıyayız” ifadelerini kullandı.