YEREL
Giriş Tarihi : 05-02-2024 13:54

BULUTLARIN ÜZERİNDE Kİ 'YENİ ADIYAMAN' HAVADAN GÖRÜNTÜLENDİ

Bin 115 metre rakımda kurulan yeni Adıyaman'da güneşin seyrine doyulmayacak

BULUTLARIN ÜZERİNDE Kİ 'YENİ ADIYAMAN' HAVADAN GÖRÜNTÜLENDİ

Kahramanmaraş depremlerini en derinden hisseden Adıyaman'da şehrin bin 115 metre üzerinde yükselen yeni yerleşim yeri, bulunduğu konum ve arazi yapısındaki sağlamlık sebebiyle binlerce depremzedeye yeni umut oldu.
Adıyaman'da dağın zirvesi tıraşlanarak oluşturulan bölgede yükselen yeni konutlar ve etrafındaki suru andıran kayalıklar gökyüzünden adeta bir kale gibi görünüyor.
Güneşin doğuşunun ve batışının en güzel izlendiği il olarak bilinen Adıyaman'da şehre tepeden bakan yeni konutlar sahip olduğu uçsuz bucaksız Adıyaman Ovası ve Nemrut Dağı manzarasıyla adeta burada güneş hiç batmayacak dedirtiyor.
UNESCO'nun Dünya Kültür Mirası Listesi'nde yer alan, doğu ve batı medeniyetlerinin kesişme noktası olarak bilinen Nemrut Dağı ile her yıl binlerce turisti bağrına basan doğunun kültür merkezi Adıyaman, 6 Şubat depremlerinden en fazla etkilenen illerin başında geliyor.
635 bin nüfuslu ilde meydana gelen depremlerde kentte toplam 8 bin 387 kişi hayatını kaybederken, 5 bin 953 binada depremde yerle bir oldu. 4 bin 500 iş yeri ise kullanılmaz hale geldi. 20 bine yakın binada yıkım çalışması devam sürerken, toplam 44 bin 352 deprem konutunun inşası devam ediyor.

Bulutların arasında yeni yerleşim alanı
Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı uhdesinde Emlak Konut tarafından yapılan bin 115 metre yükseklikte dağın tepesi tıraşlanarak oluşturulan 2 hektarlık alanda bulutların arasında yükselen yeni Adıyaman, dron ile görüntülendi. İndere bölgesinde 826 bloktan oluşan kentsel alanda toplam 16 bin 433 konutun yapımı sürüyor. Güneşin doğuşunun en iyi izlendiği kentin sakinleri ise bir an önce eski hayatlarına ve yeni konutlarına kavuşacakları günleri iple çekiyor.

AdminAdmin