İlçelerimiz
Giriş Tarihi : 10-11-2012 00:00   Güncelleme : 10-11-2012 00:00

DUT PEKMEZİNİN MARKALAŞTIRILMASI

DUT PEKMEZİNİN MARKALAŞTIRILMASI

Adıyaman’ın Tut ilçesinde, Dut Tanıtım Projesi kapsamında dut pekmezinin markalaştırılması ile ilgili eğitim verildi.
İpekyolu Kalkınma Ajansı (İKA) tarafından finanse edilen Adıyaman Ziraat Odası ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından hazırlanan projenin üçüncü ayağı gerçekleştirildi. Tut ilçesinin dut meyvesinin tanıtımı ile ilgili hazırlanan proje kapsamında Tut lisesi konferans salonunda Rezzan Demirtaş’ın organizasyonuyla gerçekleşti.
Eğitimin açılış konuşmasını yapan Tut Ziraat Odası Başkanı Ahmet Özer, hazırlanan projenin içeriğinden bahsederek markalaşmanın önemine dikkat çekti.
Özer, “3 Eylül tarihinde hayata geçirdiği projemiz üç aşamadan oluşuyor. İlçede mevcut bulunan dut ve dut ürünleriyle ilgili patent alınması, ürünlerin fuarlarda tanıtılarak tüm Türkiye’ye duyurulması ve çiftçi eğitim programlarından oluşuyor. Bu gün üçüncü aşamayı gerçekleştiriyoruz. Çiftçi eğitimlerini çok önemsiyoruz ve bu yöndeki çalışmalarımızı devam ettireceğiz” dedi.
Adıyaman Ziraat Odası Başkanı Kemal Şahin ise, yapılan projenin önemine ve başarılı bir çalışma sergilendiğine işaret etti.
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdür Vekili Sırrı Yılmaz, ziraat odaların çiftçi eğitimlerine önem vermesinin önemini vurgulayarak müdürlük olarak bu tür çalışmaların yanında olduklarını söyledi.
Kaymakam Ramazan Kendüzler de ilçenin önemli gelir kaynağı olan dut meyvesinin ülke genelinde duyurulmasının önemine dikkat çekerek, dut ve dut ürünlerinin sağlık açısından çok faydalı olduğunu aktardı.
Açılış konuşmalarının ardından veteriner hekim Ayhan Çelikten gıda güvenliği konusunda, ziraat teknikeri Bünyamin Gürsoy tarımsal yayım ve İietişim konusunda, ziraat Ttknikeri Birsen Gürsoy ise pekmez ve dut Yypımı işlenmesi konusunda eğitim verdi.
Eğitimin önümüzdeki günlerde; 'Kuru Dut İşlenmesi, Dut Pekmezinin Yapımı, Ürün Pazarlanması, Bitki Besleme' gibi konularla devam edeceği öğrenildi.