YEREL
Giriş Tarihi : 08-12-2023 09:56

GALATASARAY'DAN ADIYAMAN'A 100 KONUT

GS, Adıyaman, Hatay ve Kahramanmaraş’a 100’er Konut Bağışladı. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile Galatasaray Spor Kulübü arasında "Adıyaman, Hatay ve Kahramanmaraş Deprem Konutları Yapım Protokolü" imzalandı.

GALATASARAY'DAN ADIYAMAN'A 100 KONUT

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile Galatasaray Spor Kulübü arasında deprem bölgesinde konut yapımı için protokol imzalandı. İmzalanan protokole göre Galatasaray Spor Kulübü tarafından 6 Şubat depremlerinden etkilenen Adıyaman’a 100, Hatay’a 100 ve Kahramanmaraş’a 100 adet bina yapılması için 50 milyon lira bağışlandı. Konutlarla depremzedelerin kısa sürede ev sahibi olması amaçlanıyor.

İmza töreninde konuşan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, 6 Şubat tarihinde 9 saat arayla çok büyük iki depremin yaşandığını belirterek, “Son 100 yıl içerisinde topraklarımızda ve anakarada gerçekleşen 6 ve üzeri şiddette gerçekleşen deprem sayısı 231, ölen insanlarımızın sayısı ise 130 bin. Maddi hasarlar ölçülecek gibi değil” dedi. 

Deprem bölgelerinin kalkınmasının sağlanmasının devletin görevleri arasında olduğunu da dile getiren Özhaseki, “Biz devlet olarak üzerimize düşeni yapıyoruz. Fakat her bir işe yetişebilmemiz de mümkün değil. Bu noktada hayırseverler ilk günden itibaren yardımda bulunuyorlar. Bu konuda spor kulüplerimiz içerisinde ilk ortaya çıkan değerli başkanımız Dursun Özbek, kendisi yardım teklif etti. Beraber bölgeye gittik ve temeller attık. Üç tane şehrimizde 100’er konutun yapımı üzerine bir iş başlattık” ifadelerini kullandı.

Her hayırsever vatandaşın bu konuya el atması lazım

Galatasaray Spor Kulübü Başkanı Dursun Özbek ise, 6 Şubat depremlerinden ülkenin yaklaşık yüzde 15’inin etkilendiğini belirterek, “Her hayırsever vatandaşın bu konuya el atmasının elzem olduğunu düşünüyorum. Galatasaray Spor Kulübü bu ülkenin en büyük sivil toplum kuruluşlarından bir tanesi. Sivil toplum kuruluşu olmanın gerekleri de vardır. Mademki 30 milyon taraftarımız var, bu taraftarlarımızdan kişi başı 20 lira toplasak bu parayı karşılıyoruz. Peki biz neden harekete geçmeyelim; herkesin katkı verebileceği bir rakam” diye konuştu.

İşin çabuklaşması için bizim gibi kurumların el atması lazım

Özbek, yaklaşık 850 bin konut yapımının kolay bir iş olmadığını vurgulayarak, “Bu devletimizin refleksine bağlı olarak belli bir sürede yapılabilir. Fakat konteynerlerde yaşam kolay değil. Dolayısıyla işin çabuklaşması için bizim gibi kurumların el atması lazım” dedi.

Yeşil sahalarda yarıştığımız gibi hayır işinde de yarışmamız lazım

Özellikle Galatasaray’ın bu konuda yaptıklarını diğer büyük kulüplerin de yapmasını beklediklerini belirten Özbek, “Özellikle Fenerbahçe, Beşiktaş, Trabzonspor, Kayserispor, bunlar yarışmacı kulüpler. Yeşil sahalarda yarıştığımız gibi hayır işinde de yarışmamız lazım. Burada bütün rakip kulüplere sesleniyorum, gelin burada da yarışalım” şeklinde konuştu.

İmza töreninde yer alan Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Genel Müdürü Ömer Bulut ise, yapılan konutlarda bir mahalleye Galatasaray isminin verileceğini söyledi. Konuşmaların ardından Dursun Özbek, Bakan Özhaseki’ye Galatasaray Lisesi plaketi ve Kayseri’nin plaka kodu olan 38 numaralı Galatasaray forması hediye etti.

 

AdminAdmin