Son Dakika
Giriş Tarihi : 17-02-2021 21:09   Güncelleme : 17-02-2021 21:23

TÜTÜN ÜRETİCİLERİNİN BEKLEDİĞİ MÜJDE AYDIN’DAN GELDİ

Tütün üreticisine müjde:Tütün kırsal kalkınma desteği kapsamına alındı

TÜTÜN ÜRETİCİLERİNİN BEKLEDİĞİ MÜJDE AYDIN’DAN GELDİ

21 Kasım 2020 tarihli Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Tarıma Dayalı Ekonomik Yatırımların Desteklenmesi Hakkında Tebliğ’de yapılan değişiklik Resmi Gazete’de yayınlandı.

Konu ile ilgili açıklamada bulunan Ak Parti GMDK Başkanı Adıyaman milletvekili Ahmet Aydın; Yapılan değişiklik ile tütüne ilişkin tarıma dayalı ekonomik yatırımlar kırsal kalkınma destekleri kapsamına alınacaktır. Sayın Cumhurbaşkanımız başta olmak üzere, Tarım Orman Bakanımız ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum." İfadelerini kullandı.

Önceki tebliğ, tütün hariç olmak üzere bitkisel ve hayvansal ürünler ile su ürünleri üretiminin desteklenmesini öngörüyordu. Yeni tebliğde ‘tütün’ ibaresi çıkarılarak, tütün üretimine ilişkin yatırımların da desteklenmesinin önü açıldı.

Tarıma dayalı ekonomik faaliyetlere yönelik yatırımları için yapılacak hibe ödemelerine ilişkin Kırsal Kalkınma Yatırımların Desteklenmesi Programı 2006 yılından itibaren 3 dönem halinde uygulanmış ve 27/7/2020 tarihli ve 2800 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile 1/1/2021-31/12/2025 tarihleri arasında dördüncü dönemin uygulanmasına karar verilmiştir.
Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Tarıma Dayalı Ekonomik Yatırımların Desteklenmesi Hakkında Tebliğ (Tebliğ No: 2020/24)’De Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ (Tebliğ No: 2021/5) ile daha önce tütün hariç olarak tanımlanmış olan tarımsal ürün tanımı, “Bitkisel ve hayvansal ürünler ile su ürünleri” olarak değiştirilmiştir.
Bu tanımın yeni hali ile 5 yıllık olarak çıkartılan Tebliğin kısıtsız olarak yayımlanması amaçlanmış ve her yıl yayımlanacak uygulama rehberi ile Bakanlığın destekleme politikaları kapsamında illerin tarım alanları, kırsal nüfusları ve tarımsal üretim değerleri gözetilerek hibe destekleme esaslarının daha etkin ve esnek olarak uygulanması amaçlanmıştır.
Destekleme esasları her yıl çıkarılacak ve yıl içinde oluşan ihtiyaçlar çerçevesinde güncellenecek olan uygulama rehberine bırakılmıştır. Uygulama rehberi ile bu Tebliğde belirtilen genel uygulama usul ve esasları belirlenmekte ve uygulamada dikkate alınmaktadır.
Ayrıca, bu Tebliğ ve uygulama rehberinde yer almayan hususlar 2021-2025 yılları arasında Bakanlığın destekleme politikaları dikkate alınarak belirlenecektir. 2020/24 ve değişiklik içeren 2021/5 nolu Tebliğler kapsamında yayımlanan uygulama rehberinde 2020-2021 başvuru dönemi için tütün ile ilgili hibe desteği esasları belirlenmemiştir. Bu konu, Bakanlığın 2025 yılına kadar devam edecek destekleme döneminde destekleme politikaları çerçevesinde değerlendirilebilecektir.