Kategorilenmemiş
Giriş Tarihi : 06-05-2013 00:00   Güncelleme : 06-05-2013 00:00

VALİ DEMİRTAŞ, CUMHURBAŞKANI GÜL’Ü ÖRNEK ALDI

VALİ DEMİRTAŞ, CUMHURBAŞKANI GÜL’Ü ÖRNEK ALDI

Adıyaman Valisi Mahmut Demirtaş, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül gibi makam aracına binerek emniyet kemerinin önemine ilişkin mesaj verdi.
Karayolu Trafik Güvenliği Haftası etkinlikleri kapsamında İl Emniyet Müdürlü tarafından Polisevi'nde düzenlenen törende, makam aracına binen Vali Mahmut Demirtaş, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün emniyet kemeriyle ilgili kamuoyuna verdiği mesajın benzerini verdi.
Emniyet kemerini takan ve kameralara, “Emniyet kemerimizi takalım, önce yolumuza sonra işimize bakalım” diyen Vali Mahmut Demirtaş, kamuoyunu emniyet kemeri konusunda duyarlı olmaya davet etti.
Polisevi'nde düzenlenen Karayolu Trafik Güvenliği Haftası etkinliği saygı duruşu ve İstiklal marşının okumasıyla başladı.
Açış konuşmasını yapan İl Emniyet Müdür Vekili Erol Etlik, Adıyaman’da 2012 yılında 9’u ölümlü, 668’i yaralamalı olmak üzere 677 trafik kazasının meydana geldiğini belirterek, “Kazalar incelendiğinde önemli bir bölümünün sürücü ve yaya kusurlarından kaynaklandığı görülmektedir. Her ne kadar alt yapıdan kaynaklanan sorunlardan bahsetmek mümkün olsa da meydana gelen kazaların insan faktöründen kaynaklandığı inkar edilemez bir gerçektir. Trafik kazaların önlenmesinde her kuruma ve kişilere çok basit, bir o kadarda önemli sorumluluklar düşmektedir” dedi.
Teknolojinin günden güne baş döndürücü bir hızla değiştiği, kara taşıtların çoğalması ve insanların hayat standartlarının yükselmesi ile eskiden bir aile ancak bir otomobil sahibi olurken şu anda fert başına birer otomobil düştüğünü belirten Belediye Başkanı M. Necip Büyükaslan, ülkemizin son yıllarda yapmış olduğu ekonomi ve diğer alanlardaki başarısı ile karayolundaki yoğunluğunda arttığını dile getirdi.
Trafik güvenliğinin sağlanabilmesi ve devam ettirilebilmesi amacıyla, tüm dünya ülkelerinde olduğu gibi, ülkemizde de bu yıl çeşitli etkinliklerle bu haftayı kutlayacaklarını belirten Vali Mahmut Demirtaş, “Trafik kazalarını, sayıları ve sonuçları itibariyle en az seviyeye indirmek, trafik güvenliği ve düzenini sağlamak için ilgili kurum ve kuruluşların yanı sıra başta yazılı ve görsel basın olmak üzere, sivil toplum kuruluşları ve toplumun tüm kesiminin destek ve katkıları çok önemlidir. Çünkü trafikteki sorunlara yönelik kalıcı çözümler ancak sağlam temellere dayanan ve toplumu içine alan etkili ve planlı projelerin uygulamaya konulması ile mümkündür. Bir toplumun uygarlık seviyesi o toplumun trafik düzeyi ile doğru orantılıdır. Yani bir toplumda ne kadar az kaza oluyorsa toplum o kadar uygar ve kalkınmış demektir” dedi.
Vali Demirtaş, “2012 yılında Ülkemizde 130 bin 360 ölümlü ve yaralamalı trafik kazasında 2 bin 555 vatandaşın kaza yerinde hayatını kaybetti. İlimiz genelinde trafik kazasında 10 vatandaşımız kaza yerinde hayatını kaybetmiş, bin 293 vatandaşımız yaralanmış ya da sakat kalmıştır. Yapılan çalışmalar sonucu, ilimizde son bir yılda başta çocuklarımız olmak üzere her yaştan yol kullanıcılarını bilgilendirmek ve bilinçlendirmek üzere çeşitli trafik eğitim projeleri uyguluyoruz” ifadelerini kullandı.
Yapılan konuşmaların ardından ‘Karayolları Trafik Haftası’ nedeniyle liseler arası yapılan slogan yarışmasında derece giren öğrencilere ödülleri verilirken, trafiğin düzenlenmesinde ve denetlenmesinde üstün gayret sarf eden jandarma, emniyet ve zabıta trafik görevlilerine Başarı Belgeleri verildi.
Törene Vali Mahmut Demirtaş, Belediye Başkanı M. Necip Büyükaslan, Garnizon Komutanı Albay Yusuf Yalçın, İl Emniyet Müdür Vekili Erol Etlik, kamu kurum ve kuruluşların amirleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile polis, jandarma ve zabıta trafik ekipleri katıldı.