SON DAKİKA
Giriş Tarihi : 01-11-2023 15:35

VALİ VAROL'DAN ORTA HASARLI BİNALAR İLE İLGİLİ MERAKLA BEKLENEN AÇIKLAMA

Vali Varol, orta hasarlı binaların kazandırılabilir binalar olduğunu vurguladı

VALİ VAROL'DAN ORTA HASARLI BİNALAR İLE İLGİLİ MERAKLA BEKLENEN AÇIKLAMA

6 Şubat Depremi Sonrası Yeniden Yapılanma ve Adıyaman Çalıştayında konuşan Vali Osman Varol, orta hasarlı binaların kazandırılabilir binalar olduğunu açıkladı.

Adıyaman Valisi Osman Varol, “Şehrimiz gerçekten çok büyük bir afet yaşadı. Yani dünya tarihinin yazdığı ve kayıtlara geçmiş en büyük deprem ve en bölgesel afetlerden, en yıkıcı afetlerden bir tanesini yaşadık. Bu da bizim neslimize denk geldik. Nesiller boyunca, asırlar boyunca nadir görülebilecek bir afetti. Ve çok büyük bir yıkım gerçekleştirildi. 8 bin 387 vatandaşımız Adıyaman’da hayatını kaybetti. Ben hepsine Allah’tan rahmet diliyorum. Şehrimizin yeniden yapılandırılması, kalıcı konutların inşası, yıkılmış olan bölgelerimizin yeniden ayağa kaldırılması için çok yoğun bir çalışma devam ediyor. Bu çerçevede ilimizde 40 binin üzerinde konutun inşası devam ediyor. Bu hafta başı itibariyle 248 tane ilk parti konut teslim alındı ve bunu da buradan belirtmek istiyorum. Bu ayın ortasında kırsal konutlarımızdan 217 tane teslim alacağız. Bunun sonrasında da hak sahipliği itiraz süreçleri biter bitmezde dağıtımla ilgili çalışmalar yapılacak. Adıyaman bu depremde gerçekten en çok zarar gören iki ilden bir tanesidir. Bunu ifade etmek noktasında hep birlikte güçlü bir şekilde sesimizi her yere duyurmamız gerekmektedir” şeklinde konuştu.

Orta hasarlı binaların durumu hakkında da bilgiler veren Vali Osman Varol, “Şu an geçerli olan mevzuat şudur, orta hasarlı binalar geri kazandırılabilir binalardır. Bu binalar iki gruba ayrılabilir. Teknik bir incelemeye tabi tutulup bir performans raporu hazırlanır ve bu performans raporuna göre onarılarak yaşamına devam edecek durumdaysa buda belediye tarafından onaylanıp onarım projeleriyle tamir edilir. Eğer performans raporunda tamir edilmesi, onarılmasının binaya bir fayda sağlayamayacağı düşünülüyorsa böyle bir sonuç çıktıysa yıkım kararı verilir. Yani orta hasarlı binalar kazandırılabilir, geri döndürülebilir binalardır. Bir teknik inceleme ve raporun tutulması gerekmektedir Bunun sonucuna göre de karar verilir” diye konuştu.

AdminAdmin