GÖLBAŞI GÖLÜNDE KORKUTAN GÖRÜNTÜ

Depremde toprak kaymasının yaşandığı Gölbaşı Gölü’nde korkutan görüntü

GÜNCEL - 12-11-2023 23:48

GÖLBAŞI GÖLÜNDE KORKUTAN GÖRÜNTÜ

Zemin sıvılaşmasına bağlı olarak yaşanan toprak kaymasının yaşandığı Adıyaman’ın Gölbaşı Gölü’nde ortaya çıkan görüntü korkuttu.   
  6 Şubat depremlerinde ağır hasar alan illerinden Adıyaman’da en fazla hasarı Gölbaşı ilçesi gördü. Gölbaşı ilçesinde yaşanan zemin sıvılaşmasından dolayı ilçe genelinde bir kayma yaşanırken bunun en net örneği Gölbaşı gölünde ortaya çıktı, zemin sıvılaşmasıyla gölde toprak kayması yaşandı. 
  Yaşanan bu toprak kayması nedeniyle su seviyesi yükselmiş ve göl kenarında bulunan park alanı sular altında kalmıştı. Suların tekrar çekilmesiyle birlikte sahile yakın bölgeler boydan boya kahverengi bitki örtüsüyle kaplandı. Bitki örtüsü ile birlikte sudaki oksijen miktarı azalınca ötrofikasyon olayı meydana geldi. Ötrofikasyon nedeniyle gölün bir kısmı ise yeşile büründü. Gölbaşı Gölü daha önceki yıllarda görülmemiş bir şekilde bir bitki örtüsü ve yeşil renkle kaplandı. 
  Her yıl binlerce kişinin ziyaret ettiği ve mesire alanı olarak kullandığı Gölbaşı Gölü Doğa Parkı'nın, 6 Şubat depremlerinden sonra eski günlerinden eser kalmadı. Cıvıl cıvıl insan yoğunluğunun yaşandığı Gölbaşı Gölü Doğa Parkı’nda sadece birkaç kişinin bulunması ise gözlerden kaçmadı. 
  Vatandaşlar, Gölbaşı Gölü Tabiat Parkı’nın çevre il ve ilçelerden gelen insanlar nedeniyle çok yoğun olduğunu ancak deprem sonrası eski kalabalık günlerinden eser kalmadığını dile getirdi. 

Neler Söylendi?
DİĞER HABERLER
ADIYAMAN’DA, YAZ KURAN KURSLARI YOĞUN KATILIMLA BAŞLADI

ADIYAMAN’DA, YAZ KURAN KURSLARI YOĞUN KATILIMLA BAŞLADI

01-07-2024 - GÜNCEL

MUHTARLAR VE ZİRAAT ODALARINDAN HUBUBAT FİYATLARINA İSYAN!

MUHTARLAR VE ZİRAAT ODALARINDAN HUBUBAT FİYATLARINA İSYAN!

10-06-2024 - GÜNCEL